Kötü Araba Sürüyorsanız, Tek Suçlu Siz Değilsiniz: İşte Yuva Yıkacak Araştırma Sonuçları

3
2
2
0
0
Birleşik Krallık'ta gerçekleştirilen bir araştırma, kötü sürücü olmanın ebeveynlerden kaynaklanabileceğini ortaya koydu. Çalışmaya göre anne ve babaları sorumsuz sürücü olan kişilerin önemli bir kısmı da benzer alışkanlıkları sergiliyor.

Hemen hemen herkes, etrafında illa ki “kötü sürücü” olarak nitelendirilebilecek insanlarla karşılaşmıştır. Bu durum, trafikte bazı istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden oluyor. Peki, bir insanın neden kötü bir sürücü olduğunu düşündünüz mü?

Tecrübe eksikliği veya dikkatsizlik gibi şeyler sebepler arasında gösterilse de yapılan yeni bir araştırma, oldukça ilginç bir faktörün bu konuda etkili olabileceğini ortaya koyuyor. Scrap Car Comparison tarafından Birleşik Krallık’ta gerçekleştirilen çalışmaya göre insanların araba kullanma konusunda iyi olmaması kalıtsal olabilir.

Kötü sürücü olan ebeveynler, çocuklarının da böyle olmasına neden olabilir

1000 farklı sürücü üzerinde gerçekleştirilen çalışma, ebeveynlerimizin kötü araç kullanma alışkanlıklarının bizi etkileyebileceğini gösterdi. Anket sonuçlarında, son on yılda trafik kanunlarına aykırı davranan sürücülerin %66’sının ailesinin de benzer sorunlar yaşadığı görüldü. Araştırmaya katılan herkesin ailelerinin trafik ihlallerinden haberdar olduğunu da ekleyelim.

Öte yandan ebeveynleri kötü araba kullanan sürücülerin ceza puanları yüksekken aileleri böyle olmayanların ise ehliyeti temiz çıktı. Kötü sürücü olan ebeveynlere sahip olanların neredeyse yarısı son on yılda trafik cezası almışken diğerlerinde bu oran yalnızca %14’tü. Çalışma, ebeveyn davranışlarının insanlar üzerinde ne kadar etkili olabileceğini bir kez daha ortaya koydu.

Çalışmaya göre aşırı hız yapma ve yol öfkesi anne ve babadan en çok geçen davranışlar

Ebeveyn davranışlarından en çok hangilerinin çocuklara geçtiği de incelendi. Buna göre aşırı hız ve trafikte agresif ve öfkeli davranma aileden geçen en yaygın davranışlar. Katılımcıların sırasıyla %55’i ve %49’u bu alışkanlıklarını anne ve babalarından edindiklerini ifade etti. Diğerleri ise ailelerinden zayıf farkındalık, dikkatsiz park, tehlikeli araç kullanma gibi şeyleri öğrendiklerini aktardı.

Yalnızca %10’luk kesim ise hız sınırının altında sürme gibi sorumlu davranışları ebeveynlerinden edindiklerini ifade etti. Bunların dışında yanıt verenlerin yarısından fazlası anne ve babalarından daha iyi sürücü olduklarını da ekledi.

Araştırma, sorumsuz araç kullanmanın ailelerden de kaynaklanabileceğini ortaya koyuyor olsa da siz siz olun bunu bir bahane olarak kullanıp bütün suçu ailenize atmayın; çünkü ceza alırken pek işinize yaramayacaktır.

Kaynak : https://www.scrapcarcomparison.co.uk/blog/is-bad-driving-hereditary/
3
2
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
2
0
0