Okullara 'Kültür Tarihi' Dersi Geliyor! Peki Kültür Tarihi Dersinde Ne Öğretilecek?

64
37
14
1
0
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den dikkat çeken bir çıkış geldi. Yapılan açıklamaya göre Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda, Kültür Tarihi dersi okutulması için çalışma başlatılmış durumda. Peki bu derste neler öğretilecek?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kadıköy Atatürk Fen Lisesi'ndeki Erhan Afyoncu Kütüphanesi'nin açılışına katıldı. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özer, dikkat çeken bir çıkış yaptı. "Bunu ilk defa açıklıyorum." diyerek sözlerine başlayan Bakan Özer, Kültür Tarihi dersi için çalışmaların devam ettiğini, bu dersin müfredata ekleneceğini söyledi.

Mahmut Özer tarafından yapılan açıklamalarda, "Bunu ilk defa açıklıyorum. Kültür Tarihi ile ilgili bir ders çalışmamız var. Yeni bir müfredat oluşturma çalışmamız var. Atmış olduğumuz her bir adımı birleştirecek olan ama öncelikle okul yönetiminden başlayıp öğretmenlerin Kültür Tarihi ile tanışacakları, zenginleşecekleri bir alan oluşturmak adına önemli bir adım atacağız. Bunun hazırlıkları bitmek üzere. Eğitimleri tamamladıktan sonra müfredatımıza Kültür Tarihi dersimizi kazandırmış olacağız." ifadeleri kullanıldı. Peki bu ne demek oluyor? Öğrenciler, Kültür Tarihi dersinde neler görecekler?

Kültür Tarihi dersi nedir? Öğrencilere neler öğretilecek?

Kültür Tarihi

Kültür Tarihi dersi, halihazırda bazı eğitim kurumlarında veriliyor. Bu bağlamda örnek teşkil edebilecek Kültür Tarihi derslerine baktığımızda; önce kültürün nasıl oluştuğu ve nasıl tanımlandığı öğretilecek, ardından da dil ile kültür ilişkisi, sanat dallarının kültürdeki yeri ve kültürle ilgili diğer tüm hususlar, bu derste yer alacak diyebiliriz. Ancak Bakan Özer henüz dersin içeriği ile ilgili bir paylaşımda bulunmadığından henüz bunların tahminden ibaret olduğunun altını çizelim.

Kültür Tarihi dersinin Türkiye'ye özel olmadığını belirtmekte fayda var. Bu bağlamda; Birleşik Krallık'a bağlı ülkeler başta olmak üzere Hollanda gibi bazı Avrupa ülkeleri de ABD de Kültür Tarihi dersi veren eğitim kurumlarına sahip. Türkiye, Bakan Özer'in açıkladığı ders ile birlikte şu ana kadar üniversite düzeyinde verilen bu dersi, ilk ve orta öğretim kurumlarına indirgeyecek gibi görünüyor.

64
37
14
1
0
Emoji İle Tepki Ver
64
37
14
1
0