• Anasayfa
  • Yaşam
  • Kuzey Kore, Nükleer Bomba Finansmanı İçin Hacker Kullanıyor

Kuzey Kore, Bitcoin Çalarak Nükleer Finansman Sağlıyor

18
9
6
4
0
Kuzey Kore, nükleer bomba üretimleri için hacker kullanarak borsalardan kripto para çaldığı ortaya çıktı.

Dünyanın en ilginç ülkelerindendir Kuzey Kore. Kapalı bir ülke olan Kuzey Kore, pek çok kez dünyaya kafa tutan liderleri Kim Jong Un'un aldığı kararlarla gündeme geliyor. Daha önceleri Amerika ile savaş noktasına gelen ülke bilindiği üzere nükleer silahlar üretiyor, kimi zaman da füzelerini test ediyordu. Bu testler, diğer devletler tarafından hoş görülmemişti.

APT 38 olarak bilinen ve Kuzey Kore tarafından desteklenen bu hacker grubunun, kripto para piyasalarından tam 1 milyar dolar çaldığı ortaya çıktı. Çalınan bu paranınsa nükleer silahlanmayı finanse ettiği belirlendi. 

Olay Birleşmiş Milletler gündemine de taşındı ve hazırlanan raporla birlikte Kuzey Kore hükümeti konuyla ilgili eleştirildi. Geçtiğimiz yıllarda da benzer suçlamalarla karşılaşan Kuzey Kore hükümeti konuyla ilgili bilgi vermiyor. Ülke, kripto para piyasalarını kullanarak para kazanmayı, kendi ekonomilerini güçlendirmek için bir politika haline getirmiş gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıllarda, defalarca tekrar eden bir şekilde yüklü miktarda para çalan hackerlar, piyasayı manipüle etmeleriyle birlikte, yatırıcımların da kafalarını karıştırıyorlar. 

Kaynak : https://futurism.com/the-byte/north-korea-hackers-steal-money-nuclear-bombs
18
9
6
4
0
Emoji İle Tepki Ver
18
9
6
4
0