LG G3 Stylus Özellikleri

13
5
3
2
1
Bir kez daha, pek çok yazımda olduğu gibi bir Android telefon incelemesi ile karşınızdayım. Bu seferki konuğumuz LG’nin Stylus kalem ile birlikte piyasaya sürdüğü G3 Stylus.

Bir kez daha, pek çok yazımda olduğu gibi bir Android telefon incelemesi ile karşınızdayım. Bu seferki konuğumuz LG’nin Stylus kalem ile birlikte piyasaya sürdüğü LG G3 Stylus. Samsung’un Note serisinin kalemi ile yakaladığı başarıyı kıskandığından olsa gerek LG de kalemli bir telefon piyasaya sürme kararı almış.
Note 4’ün kaleminin ne kadar beğenildiği ve özellikle arayüz tasarımını her modelde geliştirip Stylus’u daha işlevsel hale getirmesi ile yakaladığı başarı ortada. (Güzel seri şimdi Note, hakkını yemeyin) Durum böyle olup Note pazardaki payını artırınca en büyük rakiplerinden biri olan LG de kolları sıvamış ve amiral gemisi modeli olan G3’e bir Stylus kalem ekleyip LG G3 Stylus adıyla piyasaya çıkartmış. Peki bakalım G3 Stylus gerçekten Note serisinin pazar payından kendisine birkaç dilim çıkartabilecek mi?

LG G3 Staylus tasarım özellikleri

LG’nin tasarım konusunda belirlediği standart çizgi açıkçası benim beğenimi kazandı. G2 ve G3 ile kendi standardını da belirlediği açıkça görülen firma, ince çerçeve çizgileri, yuvarlatılmış köşeleri ve sunduğu renk seçenekleri ile tasarım konusunda sınıfı geçmeyi başarıyor. 5.5 inçlik ekranı bulunan LG G3 Stylus, 163 gr ağırlığı, 149.3x75.9x10.2 milimetre ölçüleri ile kullanımın rahatlığı da sunuyor.

Ekran özellikleri

Ekran boyutu olarak 5.5 inç boyutunda IPS LCD bir ekran tercih eden LG G3, bu ekranında kullanıcılarına 200 ppi piksel yoğunluğu ile 540 x 960 piksel çözünürlük sunuyor. Aranızdan benim yazılarımı okuyan, takip eden varsa bilecektir; ben mobil cihazların ekranlarında kullanılan pikseller konusunda biraz cimriyim. Bence en fazla 6 ya da taş çatlasa 7 inç olan bir ekranda 1080 piksel çözünürlük bile gereksiz. Nasıl olsa avucunuzun içinde tuttuğunuz bir ekranda bu kadar çözünürlüğü 720 pikselden ayırt etmeniz çok zor. Bu nedenle çok bir şey söylemek istemiyorum G3 Stylus’un çözünürlüğü hakkında. (ama şunu da kabu etmek gerekir ki ; piyasada kendisine rakip olarak gördüğü amiral gemileri, meraklılarına çok daha fazlasını sunuyor)

Kamera özellikleri

Arka kamerası yani ana kamera olarak 13 megapiksellik, otomadik odaklama özelliği ve LED flaşı bulunan bir kamera kullanmış olan LG G3, bu kamerası ile saniyede 30 kare hızında 1080p video çekebiliyor. Ayrıca bu kameranın çektiği fotoğrafların boyutu da 4128 x 3096 piksel değerinde  ki; bu fotoğraf kalitesinden kameranın gayet yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Özçekim (selfie) kamerası ya da ikincil kamera diyebileceğimiz kamera konusunda ise G Flex 2’de olduğu gibi pinti davranan LG yetkilileri, G3’te biraz daha pikselden kısarak 1.3 megapiksellik bir kamera kullanmışlar. Sanırım hala özçekimin önemini ve trendi anlayamamış olan LG, ön kamera konusunda yeterli özeni göstermiyor gibi görünüyor ki bu da rakiplerinin gerisinde kalmasına sebep olabilecek bir unsur.

Donanım özellikleri

Donanım olarak da rakiplerinin arkasında kaldığını söyleyebileceğim G3 Stylus (ne yapmaya çalıştığını anlamadığım şekilde) 1 GB RAM’in yanında 1.3 GHz hızında dört çekirdekli bir Cortex A-7 işlemci kullanıyor ve bu işlemciye Mali-400MP2 model bir grafik işlemcisi eşlik ediyor. (yeterli olup olmamasındaki yorumu size bırakıyorum; bence eksik bir şeyler var)
Ayrıca 8 GB dahili depolama alanına sahip olan G3, 32 GB’a kadar da SD kart desteği sunuyor.

LG G3 Stylus

Stylus kalem özellikleri

Aslında buraya yazabileceğim çok da bir şey yok. Çünkü LG G3 Stylus’un kalem ile yapabildiği çok bir şey yok.  Böyle bir telefon söz konusu olunca insan Note serisinde Samsung’un yaptığı gibi kalem özelliklerini kullanmaya uygun dahili uygulamalar ve kalemin gerçekten telefonun bir parçası olduğunun hissedilmesini bekliyor. Üzülerek söylüyorum; LG bu konuda da yetersiz kalmış ne yazık ki.

Son söz

LG benim özellikle G2, G3 ve G Flex 2 modelleri ile sevdiğim markalardan biri haline gelmişti. Ne yazık ki; LG’nin G3 Stylus ile ne yapmaya çalıştığını ise anlayamadım. Uygun fiyatlı; ama bir o kadar da kullanışlı bir telefon yapmaya çalıştığını düşünebileceğim LG G3, 1000 Lira civarında satış fiyatı ile uygun fiyatlı diyebileceğim ama fiyatının karşılığını veremeyeceğini düşündüğüm bir telefona dönüşmüş.

Bufiyata, pazara giren ya da girmek üzere olan daha üstün donanım özeliklere sahip (ama kullanmayacağınız bir kalemi olmayan) bir telefon alabilirsiniz. (İlla ki ben kalem istiyorum diyorsanız zaten çok seçeneğiniz yok ama kullanmayacağınız şeyler almayın)
 

13
5
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
13
5
3
2
1