En Güncel macOS Sürümü Catalina’yla Gelen 10 Özellik

18
11
3
3
1
Apple, macOS'lar için en güncel işletim sistemi olan macOS Catalina'yı geçtiğimiz günlerde kullanıma sundu. Bu güncel işletim sistemi, kullanıcılara daha önce yapamadıkları pek çok şeyi yapma imkanı sunuyor. Gelin bu özelliklere yakından bakalım.

Apple, Mac bilgisayarların işletim sistemi olan macOS’un on altıncı büyük sürümü olan macOS Catalina’yı geçtiğimiz günlerde yayınladı. Yenilenmiş uygulamalara ek olarak pek çok yeni özellik sunan sürüm, pek çok kişi tarafından kullanılmaya başlandı. Bu özelliklerin arasında bilinenlerin yanı sıra daha önce hiç görmediğimiz şeyler de bulunuyor.

Bu yazımızda ise macOS’larda daha önce yapamadığımız 12 şeye yakından bakacağız ve ne işe yaradığını inceleyeceğiz. Dilerseniz gelin bu özelliklere yakından bakalım.

1. Müzik, film ve podcast'leri ayrı uygulamalarda yönetin

Apple

iTunes artık bizimle değil, bunun yerineyse Apple Müzik, Apple TV ve Apple Podcast'leri bizi karşılıyor ve Finder, gerektiğinde mobil cihazları yedekleme ve geri yükleme rolünü üstleniyor. Bu birbirinden ayrı olan uygulamalar, değiştirilmeleri gereken iTunes'un farklı bileşenlerinden tamamen farklı değil ve her şeyin macOS Catalina'da erişilmesi daha düzenli ve daha kolay bir hale getirilmiş durumda.

Örneğin, Apple Music uygulaması hem Apple Music abonelik servisini hem de yıllar boyunca oluşturmuş olabileceğiniz eski iTunes kütüphanesini içerir. Çalma listeleriniz ise hala mevcut ve siz de akıllı çalma listeleri oluşturabilirsiniz.

2. iPad'inizi ikincil ekran olarak kullanabilirsiniz

macOS

iPad sahipleri için en ilginç yeni macOS Catalina özelliğinin iPad'i ikincil ekran olarak kullanmanızı sağlayan Sidecar olduğunu söyleyebiliriz. Bunu yapmak içinse ya iki cihazı bir kablo ile birbirinize bağlamanız ya da aynı Wi-Fi ağına bağlı olmanız gerekiyor. Bu sayede iPad’inizdeki araçları ve paletleri kullanırken çalışmanızı Mac’inizde görüntüleyebilir veya her iki ekranın da aynı şeyi göstermesini sağlayabilirsiniz.

3. Screen Time ile çocuklarınıza sınırlar koyabilirsiniz

macOS Catalina

macOS Catalina, sevdiğiniz tüm Ekran Süresi özelliklerini Mac’te sunarak nelere ne kadar vakit ayırdığınızı daha iyi görmenize yardımcı oluyor. Tüm aygıtlarınızdaki uygulamalar ve web siteleri için kullanım sürenizi izleyebilir, âtıl süre ayarı yapabilir ve sınırlar belirleyebilirsiniz. Ayrıca Aile İçi Paylaşım ile çocuklarınız için uygulama ve iletişim sınırları tanımlayarak doğru şeylere odaklanmalarını da sağlayabilirsiniz.

4. iPad için yapılmış uygulamaları çalıştırabilirsiniz

MacBook

Catalyst, macOS Catalina ile birlikte sunulan yazılım geliştiriciler için bir araçtır, böylece uygulamaların iPad'den Mac'e aktarılmasını kolaylaştırır. Bu uygulamalar, diğer Mac uygulamalarıyla uyum içinde çalışıyor ve böylece sürükleyip bırakarak birinden diğerine içerik taşıyabiliyorsunuz. 

5. Mac'inizi daha kolay bulabilirsiniz

Mac

Yeni sunulan “Bul” uygulaması, “iPhone’umu Bul” ve “Arkadaşlarımı Bul” uygulamalarını Mac, iPad ve iPhone’da kullanımı kolay tek bir uygulamada bir araya getiriyor. Bul uygulaması, offline veya uykuda olsa bile kayıp Mac’inizi bulmanıza yardımcı olabiliyor. Bunun için yakınlardaki aktif Apple aygıtları tarafından algılanabilecek Bluetooth sinyalleri gönderiyor. Bu aygıtlar Mac’inizin algılanan konumunu iCloud’a iletiyor ve böylece “Bul” uygulamasıyla aygıtınızın yerini belirleyebiliyorsunuz.

6. Notlarınızı daha kolay yönetebilirsiniz

MacBook Air

Apple’ın açıklamalarına göre yeni galeri görünümü ve daha güçlü arama özellikleri, notlarınızı hiç olmadığı kadar hızlı bulmanızı sağlıyor. Paylaşılan klasörler sayesinde bir notlar klasörünün tamamı üzerinde başka bir kişi veya grupla iş birliği içinde çalışabiliyorsunuz. Böylece tüm not klasörlerini aynı anda paylaşarak uygulamayı iş birliği açısından daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

7. Anımsatıcılarınızı daha kolay yönetebilirsiniz

MacBook Pro

Tamamen yeniden geliştirilen Anımsatıcılar uygulaması, yenilenen tasarımının yanı sıra anımsatıcıları kolayca oluşturmanız, düzenlemeniz ve takip etmeniz için de yeni yollar sunuyor. Bu sayede yeni akıllı listeler özelliği, yaklaşan anımsatıcılarınızı otomatik olarak organize ediyor ve gösteriyor. 

8. Apple hesabınıza macOS'tan erişebilirsiniz

Artık Apple hesap bilgilerinize doğrudan Sistem Tercihleri'nden erişebilirsiniz ve bu küçük bir değişiklik gibi görünse bile potansiyel olarak çok faydalı bir seçenek. Bu özellik sayesinde kayıtlı cihazlarınızı, ödeme ve gönderim ayrıntılarınızı gibi seçenekleri görüntüleyebilir, işlerinizi daha kolay halledebilirsiniz.

9. Pek çok şeyi sesle yapabilirsiniz

WWDC 2019'daki demolardan biri, macOS Catalina işletim sisteminin tamamının sesli komutlarla çalışabileceğini gösterdi. Bunu yapmak içinse Apple Menüsünü açın, Sistem Tercihleri'ni seçin ve ardından yeni seçeneği bulmak için Erişilebilirlik’e gidin. Özelliğin etkin olduğundan emin olmak için Sesle Kontrol'ü seçin ve çalışacak ses komutlarının bir listesini görmek için Komutlar'ı tıklayın.

10. Apple Arcade'e erişim

Apple, yeni platformu Apple Arcade ile Mac’ler için 100’den fazla yeni oyuna sınırsız erişim veriyor. Apple, bu platformu ilk ay ücretsiz olarak tüm kullanıcılarına sunuyor. Ayrıca Mac’inizde oynamaya başladığınız oyunları daha sonra iPhone, iPad ve Apple TV’nizde devam edebilirsiniz.

Kaynak : https://gizmodo.com/12-things-you-can-do-in-macos-catalina-that-you-couldnt-1838822074
18
11
3
3
1
Emoji İle Tepki Ver
18
11
3
3
1