MacOS Mojave, 32Bit Uygulamaları Çalıştıran Son Sürüm Olacak

10
2
2
2
1
64Bit işlemcilerin yaygınlaşması ile birlikte 32Bit uygulamalar artık yavaş yavaş hayatımızdan çıkmaya başladı. Bunun son perdesi ise Apple cephesinden gelen MacOS Mojave kararı ile gündeme taşındı.

Apple, Mac’ler için yakında çıkacak olan MacOS Movaje sürümünün resmi olarak 32Bit uygulamaları destekleyen son sürüm olacağını açıkladı. İlk kez 2007’de OS X Leopard’ın piyasaya sürülmesiyle hayata geçen 64bit uygulamaların ardından, geçen yıl tanıtılan MacOS High Sierra sürümü, Apple’a göre geliştirmelerin süreceği 32Bit uygulamaları çalıştıracak son versiyondu. Nisan ayında ise 32Bit’lik uygulamaları açan geliştiricileri bir sürpriz karşıladı. 10.13.4 sürümünü kullananlara yönelik gönderilen mesajda, Mojave üzerinde çalışan 32Bit’lik uygulamaların ne olacağı belirsiz iken gelecek yıl çıkacak olan sürüm ile birlikte desteğin tamamen kesileceği belirtilmişti.

Apple, resmi olarak önümüzde ki yıl 32Bit desteğini durduracağı için, QuickTime Framework, Java 1.6 Apple Framework ve Carbon HLTB gibi 32Bit destekli çalışmaları da durdurmuş olacak.

WWDC Konferansı’nda tanıtılacak MacOS Mojave sürümünde ilk olarak karşımıza çıkan karanlık mod, Ev Uygulaması, yeniden tasarlanmış App Store gibi özellikler bize yeni işletim sistemi hakkında ipuçları verdi. Ayrıca bu Mac’ler ile iOS uygulamaları arasında bağlantı kurmak ve mobil uygulamaları bilgisayarda çalıştırabilmek için, Home ve Apple News gibi bazı programlar üzerinde de test çalışmaları yapıldığı da belirtiliyor.

Kaynak : https://9to5mac.com/2018/06/05/macos-mojave-32-bit-support/
10
2
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
10
2
2
2
1