19
7
6
5
4
Günümüzde marka adlarıyla bilinen en popüler 15 ürünü listeledik. Sizin de aklınızda burada olmayanlar varsa yorumlardan belirtebilirsiniz :)
1) Atari
1) Atari

Atari aslında tahmin edebileceğiniz gibi bir oyun konsolu markası. Fakat PlayStation ve Xbox gibi konsollardan önce oynadığımız o kasetli ve 999999999 in 1 oyunların hepsine Atari denmesine yol açan arkadaşımız budur.

2) Borcam
2) Borcam

Annelerimizin özellikle ev hediyesi olarak favorisi olan Borcam, aslında gördüğünüz markanın ürünü. Ancak kayık şeklindeki tüm kap kacakların adı bu sayede borcam oldu.

3) Cam Sil
3) Cam Sil

Camları temizlemek üzerine üretilen bu temizleyicilerin markası ne olursa olsun Türkiye'deki adı CamSil olarak kalmaya devam edecek.

4) Bankamatik
4) Bankamatik

Şu anda herkesin dilinde olan Bankamatik kelimesi aslında bildiğiniz gibi ATM olmalı. Sadece İş Bankası'na ait olan ATM'lere verilen ad olan Bankamatik, artık tüm ATM'lerin adı olarak anılıyor.

5) Fanta
5) Fanta

Esasen "Portakallı Gazoz" ya da "Portakallı Gazlı İçecek" olan Fanta, artık tüm bu tarz portakal aromalı ve gazlı olan içeceklerin adı oldu.

6) Gillette (Jilet)
6) Gillette (Jilet)

Türkçe okunuşu jilet olan Gillette, traş bıçaklarının artık dillere dolaşan adı olarak kaldı. Adamlar piyasaya nasıl girdilerse tüm traş bıçakları jilet oldu.

7) Cif
7) Cif

Özellikle kıvamlı temizleyicilerin adı olan Cif, tabiki de bir marka olmasına rağmen klasikleşmiş oldu. Temizlik ürünü satan her yerde bu tarz kıvamlı temizleyicilerin hepsinin adı artık Cif.

8) Nescafe
8) Nescafe

Aslında sadece kahve olan -ya da toz kahve- Nescafe, Türk kahvesi, filtre kahve vb dışında paketle satılan ve kolay yapılabilen tüm kahvelerin adı olarak nitelendiriliyor. Cafe Crown ve Jacobs ise avcunu yalamakta.

9) Jeep (Jip)
9) Jeep (Jip)

4x4 olan off road araçlarının tümünün adı Jeep markası sayesinde jip olarak dilimize geçti. (Hatta ben bile şu anda yazarken jip olarak geçen jiplerin adı Jeep'ten geliyor diye yazacaktım o derece)

10) Orkid
10) Orkid

Normalde kadınlara özel günlük ped üreten marka olan Orkid, artık tüm pedlerin adı haline geldi. Yani aslında kadınlar ped adını kullanıyor olsalar da özellikle erkekler için adı orkid olarak kaldı.

11) Photoshop
11) Photoshop

Adobe'un efsanevi fotoğraf düzenleme uygulaması Photoshop'tan sonra tüm fotoğraf düzenleme uygulamalarının adı fotoşop, fotoşok, şotofok oldu. "Photoshop bilenler bi el atsın"

12) Pimapen
12) Pimapen

PVC kaplamalı pencerelerin genel adı olarak kabul edilen Pimapen, artık en ciddi oranda dilimize yerleşen marka oldu. Hele ki tahta pencelerden pvcye geçiş sürecinde "Evde Pimapen var mı?" diye sorulara maruz kalan ev sahipleri ve "Evimiz pimapenlidir" diye şekil yapan emlakçılar da mevcuttu.

13) Selpak
13) Selpak

Bu aslında bildiğin mendil. Ama evde misafirlere verilen, restoranlarda serviste kullanılan ve dedelerin ceplerinde taşıdıklarına mendil derken bu tarz paket içerisindeki tüm mendiller Selpak oldu çıktı. "Abi selpak var mı?" diye sorular hala devam etmekte.

14) UHU
14) UHU

Düz yapıştırıcı olan ve kokusunun ya da o deri gibi olan katmanının çok sevildiği bu arkadaşımızın her türlüsü uhu olarak geçiyor. İş teknik derslerinin vazgeçilmezi olan bu yapıştırıcı her daim uhu olarak anılmaya devam edilecek.

15) Vileda
15) Vileda

Temizlik seti olarak adlandırabileceğimiz kova ve paspastan ibaret olan şeye artık hepimiz Vileda diyoruz. (Hatta içeriği hazırlarken paspasın adını vileda olarak bildiğim için Eser'e danışmışlığım var. Adam bildi tabii)

19
7
6
5
4
Emoji İle Tepki Ver
19
7
6
5
4