• Anasayfa
  • Uzay
  • Mars'ın Kuzey Kutbunun Altında Devasa Bir Buzul Bulundu

Mars'ın Kuzey Kutbunun Altında Devasa Bir Buzul Bulundu

40
7
3
1
0
Mars'ta yapılan son keşiflerden bir tanesinde gezegenin kuzey kutbunun altında devasa buz katmanı bulundu.

Dünya ve Mars arasındaki en büyük benzerliklerden bir tanesi de gezegenlerin yüzeyinde bulunan su buzu ki zaten bu yüzden uzay keşfi için Mars oldukça popüler bir hedef. Burada daha ilginç olan şey ise bilim insanları tarafından uzun yıllardır tartışılan ve varlığı onaylanan yüzeyin altında bulunan buzullar.

Bu yer altı sularının önbelleği Mars tarihine ışık tutabilir ve hatta bir gün insanlar Mars’ı yeni evi olarak seçerse paha biçilemez bir kaynak olur. Teksas Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı çalışmaya göre, kuzey kutbundaki buz örtüsünün altında bu katmanları bulunuyor ve bu gezegendeki en büyük su rezervi olabilir.

Araştırmanın yazarlarından Stefano Nerozzi ve Jack Holt araştırmalarına konu olan verileri Mars Reconnaissance Orbiter’da (MRO) bulunan Shallow Radar (SHARAD) vasıtasıyla elde ettiler. Bu cihaz, radar dalgalarını kullanarak yerin 2,4 km altına penetre edebiliyor. Araştırmacıların keşifleri ise yerin 1,6 km altındaki kum ve buz katmanında gerçekleşti.

Nerozzi, yaptığı basın açıklamasında bu buzun erimesi halinde, derinliği 1,5 metreyi bulan küresel bir okyanus oluşturabileceğini söyledi. Bu araştırmacıların elde ettiği bulgular, farklı çalışmalarla da doğrulanmış durumda.

Araştırmacılar, bu katmanın ortalama olarak %50’sinden fazlasının su barındırdığını tahmin ediyor ki bu oranın %90’a çıktığı bölgeler de bulunuyor. Tüm bunların haricinde bu keşif, gezegenin iklim geçmişi ve gezegenin tarihi hakkında oldukça ilginç bilgileri açığa çıkarabilir. Yapılan analizlerle beraber bilim insanları Mars’ın ikliminin yaşam için hiç uygun hale gelip gelmediğini öğrenebilir.

Suyun oraya nasıl gittiği konusunda ise yazarlar, Mars’ın ısınma ve soğuma süreçlerinde oluşmuş olabileceğini düşünüyorlar. Bilim insanları, Mars’ın bazı zamanlar yörüngesi ve eğimi sebebiyle buzul etkinliklerin altında kaldığını biliyor.

50 bin yıllık bir süreç boyunca Mars’ın eğimi Güneş’e doğruydu. Gezegen daha dik bir konuma geldiğindeyse ekvatoral bölgeler ısındı ve kuzey kutup bölgesi soğudu ki bu da buz örtüsünün gelişmesine sebebiyet verdi. Kızıl gezegen, Güneş’e doğru eğimli hale geldiğinde bu bölge ısındı kutuptaki bu buz örtüsü eridi.

Tüm bu süreçler boyunca buzul örtüsünden kalanlar zamanla kumla kaplandı ve böylece Güneş’e maruz kalmaktan kurtuldu.

Holt ise daha önceden Mars’ın orta enlemlerinde yer altı buzullarının olduğunu keşfettiklerini, yapılan bu son keşfin ise gezegendeki bilinen su miktarını ikiye katladığını gösterdiğini söyledi. Holt ayrıca kutup bölgesinde ve daha düşük enlemlerdeki buzulların tahmini olarak aynı yaşta olduğunu da ifade etti.

Bir zamanlar araştırmacılar Mars’ın yüzeyindeki suyun tamamen yok olduğunu düşünüyordu ancak yapılan araştırmalarla birlikte bunların doğru olmadığı kanıtlandı. Ayrıca gelişen robotik teknolojiyle birlikte artan Mars görevleri, gezegen hakkında bilinmeyenleri açığa çıkarmaya devam ediyor.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/new-layers-of-water-ice-have-been-found-beneath-mars-north-pole
40
7
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
40
7
3
1
0