Martin Scorsese'tan Marvel Filmleriyle İlgili Manifesto Gibi Açıklama

15
4
3
1
1
Marvel Sinematik Evreni (MCU) filmlerinin sinema olmadığını söyleyerek, yepyeni bir tartışmanın fitilini ateşleyen usta yönetmen Martin Scorsese, kendisine yöneltilen eleştirilere cevaben The New York Times gazetesinde bir makale kaleme aldı.

Geçtiğimiz ekim ayında İngiltere’deyken Empire dergisine bir röportaj verdiğini ve kendisine Marvel filmleri hakkında bir soru sorulduğunu belirten Akademi Ödüllü yönetmen ve yapımcı Martin Scorsese, “Onlardan birkaçını izlemeye çalıştığımı ve benim için olmadığını söyledim. Hayatım boyunca izlediğim ve sevdiğim filmlere göre tema parklarına daha yakın göründüğümü belirttim. Ve sonunda, Marvel filmlerinin sinema olmadığını ifade ettim” diyor.

Bazı insanların, bu sözlerinin son bölümünü hakaret olarak algıladığını söyleyen Scorsese, “Eğer sözlerimi o şekilde değerlendirmek isteyen biri varsa, engel olmak için yapabileceğim hiçbir şey yok” ifadelerini kullandı. 

marvel filmleri

“Benim için, film yapımcıları için sevdiğim ve saygı duyduğum, aynı zamanda film çekmeye başladığım arkadaşlarım için sinema, estetik, duygusal ve manevi hislerle ilgiliydi. İnsanların karmaşıklığı, çelişkisi ve paradoksal doğaları, birbirlerine zarar vermeleri, birbirlerini sevmeleri ve aniden kendileriyle yüzleşmeleri, bizim için sinemanın temelini oluşturuyor” diyen Scorsese, sinemanın insanları beklenmedik durumlarla karşı karşıya getiren bir sanat formu olduğunu belirtiyor.

Scorsese, sorunun sadece süper kahraman filmleri değil, aynı zamanda dev bütçeli film serilerinin olduğunu söylüyor. “Amerika’da ve dünyanın birçok yerinde insanların beyaz perdedeki ana tercihleri büyük film serileri oluyor. Artık bağımsız sinemalar kendine yer bulmakta zorlanıyor. Denklem ters çevrildi ve akış birincil dağıtım sistemi haline geldi” diyen Oscar ödüllü sinemacı, bu sözleri Netflix için film yapmış bir yönetmen olarak kaleme aldığını belirtiyor. 

the Irishman

“Netflix, Irishman’i ihtiyacımız olan şekilde yapmamıza izin verdi. Bunun için her zaman minnettar olacağım” ifadelerini kullanan Scorsese, “Filmimin daha uzun süre beyaz perdede oynatılmasını ister miyim? Tabi ki isterim. Ancak filminizi kiminle yaparsanız yapın, gerçek şu ki sinema salonları büyük film serileriyle dolu” diyor.

Geçtiğimiz 20 yılda film endüstrisindeki tüm dinamiklerin radikal bir şekilde değiştiğini ifade eden Scorsese, kaleme aldığı makalesini şu sözlerle noktalıyor:

“Günümüzde pek çok film, anında tüketim için üretilmiş mükemmel ürünlerdir. Birçoğu yetenekli insanlar tarafından hayata geçiriliyor. Yine de, sinema için gerekli bir şeyden yoksunlar: Bireysel bir sanatçının birleştirici vizyonu. Film yapmayı hayal eden ya da yeni başlayanlar için, şu andaki durum oldukça kötü. Bu kelimeleri yazmak, içimi derin bir hüzünle dolduruyor”

Bahsi geçmişken, The Irishman filminin fragmanını da şuraya bırakalım:

Kaynak : https://www.nytimes.com/2019/11/04/opinion/martin-scorsese-marvel.html
15
4
3
1
1
Emoji İle Tepki Ver
15
4
3
1
1