Bilgisayarın Babası Alan Turing'in Not Defteri 1 Milyon Dolara Satıldı

2
0
0
0
0
Alan Turing’e ait olan çalışma notlarını tuttuğu not defteri 1,025,000 dolara satıldı. Peki kim bu Alan Turing? Alan Turing, 2. Dünya Savaşı döneminde yaşamış olan, ünlü İngiliz bir matematiktçidir.
Alan Turing’e ait olan çalışma notlarını tuttuğu not defteri 1,025,000 dolara satıldı. Peki kim bu Alan Turing? Alan Turing, 2. Dünya Savaşı döneminde yaşamış olan, ünlü İngiliz bir matematiktçidir. Aynı zamanda makinelerede ilgisi olduğu bilinen Turing, içinde bulunduğumuz çağın başlamasında çok büyük rol oynayan adamlardandır.

Alan Turing, zekasıyla ün yapmış matematikçilerden biraz daha farklı biri. 2. Dünya Savaşı’nda Almanların Enigma adında bir makinesi vardı. Bu makine sayesinde şifreli konuşmalar yapabilen Almanlar, Enigma’yı kırılamaz olarak gösteriyordu. Kırsalar bile bu çok bir şey ifade etmezdi. Çünkü Enigma’nın kodu her gece değişiyordu. Katrilyonlarca kombinasyonu olan bu Enigma kodlarının tamamını çözmek için 6 kişilik bir matematikçi grubu kuruldu. Bu grupta Alan Truing’te yer alıyordu.  Gruptaki herkes birlikte çalışıp kodları çözebileceklerine inanıyorlardı. Turing ise ilk günden, bir insanın bu kodları kırmasının imkansız olduğunu anlamıştı. İşte bu yüzden bir makine yapmaya karar verdi.Şu anda bu yazıyı okumak için kullandığınız telefonlar, masaüstü bilgisayarlar ve tabletler gibi içinde bilgisayar terimi geçen her objenin atası Turing Makineleri’dir. Alan Turing makineyi 2 yılda tamamladı ve kodu kırdı ve 2. Dünya Savaşının kaderini değiştirdi. 50 yıl boyunca MI6’in kaynaklarında gizli olarak kalan Alan Turing hakkında her zaman bazı bilgiler vardı ama artık günümüzde her şey açık bir şekilde anlatılıyor. Yakın zamanda ortaya çıkan bu bilgiler çoğu kişiyi etkilemiştir. Bu nedenden dolayı bu zamana kadar çok fazla duymadığımız bu ismi, sık sık duyacağız gibi gözüküyor. 

Bir anda ün kazanan bu dehanın, not defterinin bu kadar pahalı olması da gayet anlaşılır ve kabul edilebilir bir şey.Ayrıca eğer izlemek isterseniz Enigma: The Imitation Game isimli bir film, bu konuyu özgürce ele alan ilk filmlerden biri olma özelliğini taşıyor.

Bonus: Alan Turing, Homoseksüeldir. Bu yüzden İngiltere’de ceza almıştır. Turing’in nasıl öldüğüne gelirsek eğer, elmaya siyanür enjekte edip, bir köşesinden ısırarak intihar etmiştir. Bu nedenden dolayı Apple’ın simgesini Alan Turing’e bağlayan insan çoktur. Özellikle Apple’ın ilk simgesinin, homoseksüelleri korumak adına kurulan LGBT’nin simgesi olan gökkuşağı renklerinde olması da bu konu hakkında akılda soru işareti oluşturmuştur. Aşağıdaki fotoğrafta görebileceğiniz üzere Alan Turing sağ elinde elma tutmaktadır.

2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0