• Anasayfa
  • Donanım
  • Mehmetçiğin Yeni Tüfeği MPT-76, Dakikada 700 Mermi Atıyor!

Mehmetçiğin Yeni Tüfeği MPT-76, Dakikada 700 Mermi Atıyor!

2
1
0
0
0
Tamamen yerli üretim olan milli tüfeğimiz MPT-76, dünyadaki emsallerine göre çok üstün kabiliyetlere sahip.

Ülkemizde "G-3 gibi etkili, kalaşnikof gibi güvenilir, M-16 gibi pratik" adıyla tanımlanan Milli Piyade Tüfeği MPT-76’nın TSK’daki teslimatının yapılmasına devam ediliyor. 

Yeni geliştirdikleri tüfekten 200 bin adet üretmeyi öngördüklerini söyleyen Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, şu ana kadar TSK’ya 500 adet teslimatın yapıldığını, ikişer bin adet partiler halinde teslimatı sürdürmeye devam edeceklerini belirtti.

Tamamen yerli imkanlarla geliştirilen ve dünya üzerinde 50’in üzerindeki testi başarıyla geçen tek silah olma özelliğine sahip olan MPT-76, 4 kilo 180 gram ve 600 metre menzilli etki alanının yanı sıra dakikada 700 mermi atabiliyor. Şu anda Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın 400’e yakın proje yürüttüğünden bahseden Demir, “Denizcilik projemiz var, insanlı insansız hava araçları, tankımız, çeşitli kara araçlarımız, elektronik harp cihazları, radarlarımız... Şu anda kurumumuzda 400'e yakın proje yürüyor. Roketlerden tutun, akıllı mühimmatlar, patlayıcı imha sistemlerine, deniz, kara ve hava sistemlerine kadar çok sayıda projemiz var” ifadelerini kullandı.

Bu yıl Mart ve Ekim aylarında olmak üzere iki ayrı toplantı yapıldığını belirten Demir, kararlaştırdıkları projelerin toplam miktarının 10 milyar doları bulduğunu söyledi.

2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0