Mercedes-Benz’in Ultra Fütüristik Konsept Otomobili: Vision EQS

49
5
3
1
1
Bilim kurgu filmlerinden fırlamışa benzeyen göz alıcı Mercedes-Benz Vision EQS, Frankfurt’ta otomobil severlerin beğenisine sunuldu. Araç oldukça fütürist bir tasarıma sahip.

Doksanlarda geleceği, fırınlanmış tavuk gibi alüminyum folyolarla kaplı kıyafetler ve krom kaplamalar ile hayal ediyorduk. 2000’lerde onun yerini bilgisayar arayüzleri ve ledler, özellikle de mavi ledler aldı. Mercedes-Benz’in yeni otomobili Vision EQS de “Yeni Tron filminde kullanılacak” yazsak inandıracak şekilde mavi ışıklarla süslü. 

Bu göz alıcı konsept otomobili, ‘organik birleşim, estetik dinamizm, lüks cömertlik ve aerodinamik zerafet’in gerçekten ‘ideal harmonisi’ne sahip. Araç için aslında firmanın reklam departmanının bir metin yazmasına bile gerek yokmuş, zira aracı gören zaten böyle hissediyor. 

mercedes vision eqsMercedes-Benz’in çok da uzak olmayan bir gelecekte üreteceği S-Class elektrikli otomobiller hakkında bilgi veren konsept, tamamen otonom sürüş sistemine sahip değil. Gerçekte araç ön ve arka akslarda bir elektrik motoruna ve orta alt kısımda yer alan bir bataryaya sahip. 

Bugünlerde alınabilen elektrikli araçlara benzer şekilde aracın motoru 469 beygir güç üretiyor. Aracın menzili de 700 kilometreye yakın. Bu mesafe etkileyici olsa da erişmesi imkansız bir menzil değil. Aracın 350 kW şarj kapasitesi, %80 menzile erişebilmesini sağlayacak batarya doluluk oranına yaklaşık 20 dakikada ulaşmasını sağlıyor. 

Aracın teknik özellikleri çok da öyle olağanüstü değil ancak esas dikkat çeken de aracın teknik özellikleri değil. Bu modelde görünüş daha çok ön plana çıkıyor. 

mercedes vision eqsAraca baktığınız anda gözünüze ilk olarak yeni mavi aydınlatmalı ızgara ve far sistemi çarpıyor. Mercedes’in “tek yay” adını verdiği şekilde ince mavi bir aydınlatma şeridi, aracın etrafında 360 derece dönüyor. Bu ince hat, siyah üst kısım ile metalik alt kısmı birbirinden ayırıyor. 

LED ön ızgarayı aydınlatan 940 ayrı LED ışık var. Aracın farları dijital ve ön tarafta da 3 boyutlu süzülme efekti yaratıyor. Arka kısımda ise 229 LED var ve her biri minyatür Mercedes yıldızlarından oluşuyor. 

mercedes vision eqsAracın iç kısmı ise daha önce de görüp sevdiğimiz fonksiyonel konsept iç tasarıma sahip. Burada araç kontrol sistemleri de bulunuyor. Mercedes bunu araç kullanmayı seven kişilere bir saygı duruşu olarak addediyor. 

Teknoloji açısından bakacak olursak, Mercedes’in MBUX sistemi bu araçta da kullanıldı ve hemen her şeye dijital olarak ulaşmak mümkün. Dönüştürülmüş malzemeler organik olarak kullanılıyor. Vision EQS, Frankfurt’ta 12 Eylül’de başlayacak olan 2019 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda en çok ilgi görecek otomobillerden biri olacak.

Kaynak : https://www.motor1.com/news/369809/mercedes-benz-vision-eqs-frankfurt/
49
5
3
1
1
Emoji İle Tepki Ver
49
5
3
1
1