• Anasayfa
  • Yaşam
  • Mermi Tasarımlı Uçak, Test Uçuşlarına Başladı

Mermi Tasarımlı Uçak, Test Uçuşlarına Başladı

35
14
1
1
0
Otto Aviation, mermiyi andıran yapısı nedeniyle mermi uçak lakabı takılan Celera 500L modelini tanıttı. Bu model muadillerinin neredeyse 10’da 1’i kadar yakıt harcıyor.

Havacılık firmaları için en önemli konulardan biri araçlarını yakıt tasarrufu konusunda geliştirebilmek, verimliliği yükseltmektir. Bunu sağlamak için de zaman zaman oldukça alışılmışın dışında tasarımlar görebiliyoruz.

Bu tasarımlardan biri de 2017 yılında Güney Kaliforniya Lojistik Havalimanı’nda görüntülenen ve mermi benzeri yapısıyla dikkat çeken bir uçağa aitti. Bu uçak, uzun yıllardan sonra resmi olarak tanıtıldı.

Yakıt tüketimi 10’da 1’i

celera 500L

Otto Aviation’a ait olan aracın detayları bugüne kadar gizli tutulmuştu. Firma sonunda araca dair detayları paylaşmaya karar verdi. İlginç şekliyle dikkat çeken ve ismi Celera 500L olarak açıklanan uçak bir devrim yaratabilir.

Firmanın açıklamasına göre 6 yolcu kapasitesine sahip olan araç, saatte yaklaşık 740 kilometre hıza ulaşabiliyor. Ayrıca tek depo yakıtla 8334 kilometre menzile ulaşabiliyor. Esas dikkat çeken nokta ise aracın yakıt ve uçuş maliyeti oluyor.

Normalde bir uçağın 3-5 kilometre arası bir mesafede tükettiği 1 galonluk yakıtla Celera 500L 30-40 kilometrelik bir mesafeye ulaşmayı başarıyor. Bu da karşılaştırılan modellere göre %90 yakıt tasarrufu anlamına geliyor. 

Saatlik masrafı 328 dolar

mermi uçak

Otto Aviation’a göre Celera 500L’in bir saatlik uçuş maliyeti, sahip olduğu üstün yakıt tasarrufu sayesinde 328 dolara denk geliyor. Bu da ülkemizde benzin fiyatlarının ABD ile denk olduğu bir senaryoda kişi başı 400 liraya özel uçakla seyahat anlamına geliyor.

Uçağın şekli ve kanatlarının sağladığı laminer akış sayesinde aracın en az sürtünmeyle uçtuğu, böylece yakıttan tasarruf edildiği söylenirken bu tasarımın büyük uçaklara uygun olmadığı da ifade ediliyor. Celera 500L yolcular için değil kargolar için kullanılacak gibi duruyor. Uçağın ilk modellerinin ise 2025 yılında teslim edileceği belirtiliyor. Bakalım bu ilginç uçağı gerçekten gökyyüzünde görebilecek miyiz?

Kaynak : https://www.haberturk.com/mermi-ucak-ekonomi-parasina-ozel-ucakla-ucus-imkani-verecek-2788213-ekonomi
35
14
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
35
14
1
1
0