Microsoft, Geliştiriciler Platformu GitHub’ı Satın Aldı

20
6
1
1
0
Yazılım devi Microsoft, bağımsız geliştiriciler platformu Github’ı satın aldı. Bloomberg’in aktardığı detaylara göre her iki şirket de bugün (4 Haziran) açıklama yapmaya hazırlanıyor. Bu anlaşmanın nedenlerine değindik.

Küresel çaptaki bütün teknoloji şirketlerinin, aslında fiziksel olmayan bir fabrikası vardır. Bu fabrikanın bacası tütmez, şirketler çalışanları için maaş ödemezler. Aynı zamanda bu fabrikalar, son yıllarda söz konusu şirketlerin dinamosu haline gelmişlerdir. Tesisler çalışmadan istedikleri kadar ürün çıkartsınlar, artık insanlara ulaşamazlar. Bu fabrikaların fiziki sınırları da yoktur. Uygulama geliştiricilerinden bahsediyoruz. 

Apple ve Google, mobil işletim sistemleri sayesinde 2010’lu yıllara damgalarını vurdular. iOS yüklü cihazlarla gelirinin yaklaşık %80’ini elde eden Apple, Android cihazlar ile dolaylı olarak gelirinin %90’ından fazlasını elde eden Google var.  Evet, Google bir reklam şirketi ancak Android cihazları olmadan o reklamları kimseye gösteremeyecek konumda.

Apple ve Google, bir dönem onlara mobil platform konusunda kafa tutmaya çalışan Microsoft’u canından bezdirdi. Niye mi? Çünkü Microsoft’un stratejileri oldukça başarısız işledi. Kendi platformu Windows Mobile için uygulama geliştiricilerini yeteri kadar teşvik edemedi. Bugün, sadece bir anlığına mobil uygulama marketlerinin ortadan kalktığını düşünün: Akıllı telefonlarının aklının bir anlamı kalır mı? Microsoft, bu çileli dönemden kurtulmak istiyor. 

Geçtiğimiz yılın ortalarında Microsoft’un artık mobil cihaz geliştirmek istemediğini duymuş, sonrasında firmanın bu konudaki resmi açıklamalarını size aktramıştık. Aylar sonra ortaya çıkan detaylar, Microsoft’un sessiz sedasız “Surface Phone” isimli bir model üzerinde çalıştığını gösterdi. Yani Microsoft oyuna geri dönmeye hazırlanıyordu. Asıl soru kendisi ne kadar hazırdı ve en önemlisi de, bu kez geliştiricileri destekleyecek miydi?

Açık konuşmak gerekirse mobil geliştiriciliğinde dahil olduğu yazılım sektöründeki en paylaşımcı yapıya sahip şirket Microsoft. Nitekim onun bu aşkı, mobil geliştiricilere yansıtması şart. Bu nedenle flaş bir şekilde hazırlıklara başlayan Microsoft, küresel geliştiriciler ve açık kaynak paylaşım platformu GitHub’ı bünyesine kattı. 

Bloomberg’in aktardığı habere göre, anlaşma her iki şirket tarafından bugün resmi bir şekilde açıklanacak. 2005 yılında Linux kurucusu Linus Torvalds tarafından hayata geçirilen GitHub, geliştiricilerin sosyal kaynak yönetimi yaptıkları bir alan. Pek çok yazılımın açık kaynaklı kodlarını bu sitede bulmak mümkün. Yani bolca etkileşim var ve Microsoft’un istediği tam olarak buydu.

Github, iddialara göre 5 milyar dolar karşılığında satıldı. Ayrıca son dönemdeki market değeri 2 milyar doların üzerindeydi. Buradan GitHub’ın marka değerinin son derece yüksek olduğu gerçeğine ulaşıyoruz. Bu rakamlar 760 milyar dolardan daha büyük bir rezerve sahip olan Microsoft için sakız parası olsa gerek. 

Microsoft CEO’su Satya Nadella, şirketin değişimlere ayak uyduramadığı bir dönemde başa geçti. Kendisinin planı, kısa sürede devlerin rekabetine geri dönmeye odaklı. Son yıllarda GitHub’ın Microsoft tarafından satın alınacağı belirli aralıklarla söylenti olarak kalıyordu. Bu da yapılan görüşmelerin artık sona geldiğini gösteriyor. 

Yakın zamanda mobil dünyada bir Microsoft atağı beklemekte fayda var. Eğer her şeyden haberdar olmak istiyorsanız takipte kalmayı unutmayın :)
 

Kaynak : https://thenextweb.com/dd/2018/06/03/bloomberg-reports-microsoft-has-acquired-github/
20
6
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
20
6
1
1
0