Microsoft, Hacker Gruplarına Yeni Takma Adlar Verdi: Türklerin Takma Adında İlginç Bir Tesadüf Var

31
6
2
1
1
Microsoft, uluslararası çapta bilinen hacker gruplarını kategorize etti. Alınan karara göre hackerlar, artık ülkerleri ve amaçlarına göre isimlendirilecekler.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, siber saldırı gerçekleştiren hackerlarla ilgili dikkat çeken bir karar aldı. Şirket, bilgisayar korsanları kategorize etmeye karar verdi. Her kategori için doğa olayları ile ilgili isimler bulan Microsoft, Türk hackerlara da garip bir isim verdi. Gelin Microsoft'un bu pek de gerekli olmayan kararı ile ilgili açıklamalarına bakalım.

Siber güvenlik konularına aşina olan okurlarımız; Lapsus$, Anonymous veya Turk Hack Team gibi isimleri zaten bilirler. Bu isimler, zaman zaman siber saldırılar gerçekleştiren hackerlara aittir. Microsoft'un aldığı karara göre bu hacker gruplarını artık daha farklı şekillerde de anacak. Örneğin Turk Hack Team, bundan sonra "toz" anlamına gelen "dust" olarak anılacak. CS:GO'daki Dust haritasının da Türk haritasi olarak biliniyor olması, bu noktada ilginç bir tesadüf oldu.

Microsoft'un yeni isimlendirme stratejisi şöyle:

Microsoft hackerlara takma ad

 • Rus hackerlar için (kar fırtınası) blizzard
 • Çin hackerlar için (tayfun) typhoon
 • İranlı hackerlar için (kum fırtınası) sandstorm
 • Kuzey Koreli hackerlar için (sulu sepken) sleet
 • Türk hackerlar için (toz) dust
 • Vietnamlı hackerlar için (siklon) cyclone
 • Lübnanlı hackerlar için (yağmur) rain
 • Güney Koreli hackerlar için (dolu) hail
 • Finans odaklı hackerlar için (fırtına) tempest
 • Casus yazılım geliştiren resmi şirketler için (tsunami) tsunami.
 • Hack saldırılarından ziyade hedef kitleler üzerinde algı oluşturmaya çalışan hackerlar için (sel) flood
 • Yeni ortaya çıkan hackerlar için (kasırga) storm

Kategoriler, kendi içlerinde de özel isimlere sahip olacak

Microsoft

Microsoft, hacker gruplarını sadece ülke veya amaçları doğrultusunda kategorize etmedi. Hack grupları, kendi başlarına da özel olarak isimlendirildi. Örnek verecek olursak; Türk hükümeti tarafından desteklendiği söylenen ve bugüne dek "Sea Turtle" olarak anılan hacker grubu, bugüne dek "SILICON" olarak da isimlendiriliyordu. Artık bu isim de değişti. Microsoft, bu ekibin artık mermer tozu anlamına gelen "marbled dust" olarak anılacağını duyurdu. 

Peki Microsoft neden böyle bir şey yaptı?

Microsoft'un resmi internet sitesindeki açıklamaya göre hack gruplarının kategorize edilip yeniden isimlendirilmesinin nedeni hem tehdit altında olan kurum ve bireylerin hem de siber güvenlik araştırmacılarının işlerini kolaylaştırmak. Şirket, böyle bir isimlendirme yaparak işlerin daha organize ve anlaşılır olacağına inanıyor. Bize biraz işsizlik gibi geldi :)

Microsoft'un kategorize ettiği tüm hack gruplarının isimlerini merak ediyorsanız, buraya bakabilirsiniz.

Kaynak : https://learn.microsoft.com/en-us/microsoft-365/security/intelligence/microsoft-threat-actor-naming?view=o365-worldwide
31
6
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
31
6
2
1
1