Microsoft, Makine Öğrenme Desteğiyle Windows 10 Güncellemelerinin Nasıl Yapıldığını Açıkladı

7
2
1
0
0
Microsoft, Windows 10 güncellemelerini bir süredir uzman ekibin yanında makine öğrenme ile beraber yapıyor. Microsoft, makine öğrenmenin güncellemeleri ile ilgili bugün bir blog yazısı yayınladı.

Microsoft, Windows 10 güncellemeleri için bir süredir makine öğrenmeden faydalanıyor. Makine öğrenme, Windows 10 güncellemelerinin testlerine bir süredir uzman bir test ekibi ile beraber eşlik ediyor. 

Microsoft, makine öğrenmenin güncelleme testlerine katılmasıyla ilgili Tech Community sitesinde bir blog yazısı paylaştı. Şirket, blog yazısında makine öğrenmenin güncellemelerin oluşturulması ve yayınlanmasında kullanımıyla ilgili detaylar verildi. 

makine öğrenmesi

Tech Community’de yayınlanan makalede Microsoft, olası sorunlarda makine öğrenmenin sorunların daha çabuk algılanması ve yeni bir sürüm kullanıma sunulduğunda her bir bilgisayarı güncellemek için en iyi zamana kadar verdiğini belirtildi. 

Microsoft, Windows 10’nun Nisan 2018 güncellemesi ile beraber makine öğrenmeyi geniş ölçekte kullanmaya başlamıştı. Şirket, makine öğrenmeyi bilgisayar güvenliği de dahil olmak üzere altı temel alanda kullandığını açıklamıştı. Mayıs 2019’da yapılan yeni güncelleme ile beraber makine öğrenmenin sorumlu olduğu alan sayısı 35’e yükseltildi. 
makine öğrenmesi 2

Microsoft, makine öğrenme algoritmaları aracılığıyla seçilen bilgisayarların önemli ölçüde daha iyi bir güncelleme deneyime sahip olduğunu söylüyor. Şirkete göre, makine öğrenme tarafından seçilerek güncelleme alan bilgisayarlarda çekirdek modu çökme sayısının önceki sayıların yarısı kadar, güncelleme sonrasında beş kat daha az sürücü sorunu yaşandığı ortaya çıktı. 

microsoft makine öğrenme grafik

Yayınlanan blog yazısının büyük bölümü, Microsoft’un Windows 10 güncellemeleri destekleyecek makine öğrenmeyi nasıl tasarladığı ve ortaya çıkardığını açıklamaya ayrılmış. Microsoft, en yeni bilgisayarlarda eğitilmiş, iyi ve kötü deneyimler arasında ayrım yapabilen dinamik bir makine öğrenme modeli kullanıyor.

microsoft makine öğrenme şema

Microsoft, Windows 10’a ait yeni sürümleri önce Windows Insider gibi erken kayıt sistemine üye olanlara sunuyor. Erken kayıt sisteminde olan kullanıcıların ortaya çıkardığı deneyim Windows tarafından geri bildirimler, sosyal medya paylaşımları gibi alanlardan takip ediliyor. Makine öğrenme, geri bildirimlerle beraber hangi bilgisayarların güncellemeyi alması gerektiğine karar veriyor. Microsoft’un gerçekleştirdiği bu işlem günlük olarak tekrarlanıyor

makine öğrenmesi 3

Microsoft, makine öğrenmenin şirketin koruma tedbirleri tanımlamasında önemli bir rol oynadığını belirtiyor. Uyumluluk sorunları gibi sorunları tespit etmek için daha önce şirket, laboratuvar testleri, geri bildirim çağrıları ve diğer kanalları kullanmak zorunda kalıyordu. Microsoft, bu aşamaları hala kullandığını söylüyor. Ancak makine öğrenme bu süreçlere göre çok daha verimli veriler ortaya çıkarıyor. Makine öğrenme, hızlı bir şekilde güncelleme deneyimini bozabilecek sorunları belirleyebiliyor. 

Makine öğrenme, hala bütün cihazlar için mükemmel bir güncelleme deneyimi sunamıyor. Özellikle büyük güncellemeler, hala bilinen yöntemlerle test edilmeye devam ediliyor. Diğer taraftan Windows kullanıcıların büyük bir kısmı makine öğrenmenin bu görevinden şikayetçi değil. Ancak bazı kullanıcılar makine öğrenmenin tanılama verilerine Microsoft’un gereğinden fazla güvendiğini düşünüyor. 

Kaynak : https://www.ghacks.net/2019/09/27/microsoft-explains-how-machine-learning-improves-the-windows-10-update-experience/
7
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
2
1
0
0