• Anasayfa
  • Yazılım
  • Microsoft'un Çift Ekranlı Cihazları İçin Windows 10X Geliyor

Microsoft'un Yeni İşletim Sistemi Windows 10X, Çift Ekranlı Cihazlarda Kullanılacak

11
5
2
2
2
Microsoft'un 2 Ekim'de düzenleyeceği etkinlikle ilgili yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Yeni bilgilere göre Microsoft, katlanabilir ya da çift ekrana sahip cihazları için yeni bir işletim sistemi tanıtacak.

Microsoft, bir süredir 2 Ekim tarihinde düzenleyecekleri etkinlik için çalışmalar yapıyordu. Bu etkinlikte ise iki ekrana sahip cihazlarından bazılarını tanıtacağına dair söylentiler ortaya çıkmıştı. Söylentiler sadece bununla kalmayıp Microsoft'un bir de bu katlanabilir cihazlar ya da çift ekrana sahip olan cihazlara özel bir işletim sistemi de tanıtacağı yönünde.

Yaptığı doğru tahminlerle bilinen Evan Blass de bu iddiaların doğru olabileceğini savunanlardan. Her ne kadar arayüzün nasıl farklılıklar içerdiği açıklanmasa da Windows 10X'in, Windows 10 ile birebir aynı olmayacağı gelen bilgiler arasında. Windows 10X'in uygulamaları, Windows 10'dan farklı olacak fakat sadece Windows 10'da olan uygulamaları da görselleştirerek kullanacak.

Windows 10X nerelerde kullanılacak?

windows 10x

Şu anda Windows 10X hakkında hâlâ bilmediğimiz bir sürü detay mevcut. Microsoft'un ise uzun bir süredir Centaurus üzerinde çalışmalar yaptığını biliyoruz. Centaurus, çift ekrana sahip hibrit tablet ya da dizüstü bilgisayarlarda (Yoga Book gibi) çalışması için tasarlanan bir işletim sistemi. Bu sistem ise Windows 10X'in daha hafifletilmiş bir hâli olarak tasarlanıyor olabilir. Yani Windows 10X'in çıkması, Centaurus'un da önünü açmış olacak. 

Tabi bu gelişmenin bir süre önce iptal edilen Courier tablet projesini tekrar hayata döndürmek gibi bir işlevi olmayacak. Centaurus'un ana bir bilgisayar değil de daha çok tamamlayıcı ikinci bir bilgisayarmış gibi çalışacağı tahmin ediliyor. 

Kaynak : https://www.engadget.com/2019/10/01/windows-10x-dual-screen-os/?guccounter=1
11
5
2
2
2
Emoji İle Tepki Ver
11
5
2
2
2