Microsoft, Sistem Gereksinimlerini Karşılamayan Kullanıcılara 'Yanlışlıkla' Windows 11 Güncellemesi Sundu

17
5
1
1
0
Microsoft, yeterli donanıma sahip olmayan kullanıcılara 'yanlışlıkla' Windows 11 güncellemesi sundu. Sistem gereksinimlerini karşılayamayan kullanıcılar, hâliyle güncellemeyi tamamlayamadı.

Ekim 2021 yılında piyasaya sürülen Windows 11, bilgisayarlara yeni ve modern bir arayüz sunmasıyla beğeni toplamıştı. Ancak Windows ailesinin son sürümü, bazı sorunları da beraberinde getirmişti. Şu bir buçuk yıllık sürede güncelleme hataları ve yazılım problemleri gibi birçok sorunun yaşandığını gözlemlemiştik.

Şimdi ise Windows 11’le alakalı bir sorun daha yaşandı. Microsoft, yeterli donanıma sahip olmayan bilgisayarlara ‘yanlışlıkla’ Windows 11 güncellemeleri sundu. Hâliyle gereksinimleri karşılayamayan cihazlar, bu güncellemeyi yapamadı.

Bu yıl ikinci kez benzer bir sorun yaşandı

Teknoloji devinin bu hatasıyla birlikte Windows 11 için sistem gereksinimlerini karşılayamayan birçok kullanıcı, güncellemelerini tamamlayamadı. Şirket de yaptığı açıklamayla hatasını doğruladı ve donanım açısından uygun olmayan bazı bilgisayarlara güncelleme geldiğini kabul etti.

Yaşananların ardından birçok kullanıcı durumu sosyal medyaya taşıdı. Örneğin yukarıdan, bir Twitter kullanıcısının sistem gereksinimlerini karşılamayan Windows 10’a sahip bir cihaza ücretsiz güncelleme geldiğini gösteren ekran görüntülerini paylaştığını görebiliyorsunuz.

Microsoft, Haziran 2022’de de benzer bir şekilde desteğe sahip olmayan kullanıcılara yanlışlıkla böyle bir güncelleme sunmuştu. Ancak bu olayda, bilgisayarları uygun olmayan kullanıcıların bazıları güncellemeyi yapabilmişti.

Her iki olay da şirketin Windows 11’in minimum sistem gereksinimleri konusunda uyguladığı sıkı politikaların yine tartışma konusu olmasını sağladı. Windows 11, birkaç istisna dışında Intel 8. nesil Gen Coffee Lake ya da Zen 2 işlemci ve üstünü gerektiriyor. Sistem gereksinimlerinin tamamına ulaşmak için buraya göz atabilirsiniz. Ayrıca şirketin, uygun olmayan bilgisayarlar için bir filigran üzerinde çalıştığını da ekleyelim.

Kaynak : https://www.gizmochina.com/2023/02/27/microsoft-accidental-windows-11-upgrade/
17
5
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
17
5
1
1
0