F-35'e Rakip Olacak Milli Muharip Uçağı’nın Görüntüleri Paylaşıldı [Video]

89
21
6
1
0
TUSAŞ tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçağı'nın son montaj hattına girdiği açıklandı. Uçağın montaj hattındaki görüntüleri de paylaşıldı.

Türkiye'nin ilk yerli jet savaş uçağı olacak Milli Muharip Uçağı, bugün önemli bir duyuruyla gündeme geldi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen uçağın son montaj hattına girdiği açıklandı.

Duyuru, T. C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir tarafından yapıldı. Demir, kritik bir aşamanın daha geride bırakıldığını, uçağın montajının tamamlanmasıyla hangardan çıkarılacağını açıkladı. Bununla birlikte uçağın ilk prototipinden de görüntüler paylaşıldı:

Milli Muharip Uçağı’nın montaj hattındaki görüntüleri:

milli muharip uçağı

Milli Muharip Uçağı detayları:

Yurt içi imkânlarla üretilen Milli Muharip Uçağı, 2030’lı yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkarılması planlanan Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan F-16’ların yerini alacak. Uçak, günümüzün en gelişmiş teknolojilerini barındıracak.

Milli Muharip Uçağı, düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi teknolojilere yer verecek. Bu özellikleriyle uçak, 5. nesil muharip uçakları arasında sınıflandırılacak.

Milli Muharip Uçağı’nın ilk prototipinin 18 Mart 2023’te hangardan çıkması ve yer testlerine başlaması planlanıyor.

Günümüzde aktif kullanılan 5. nesil savaş uçakları:

  • Chengdu J-20 (Çin)
  • F-22 Raptor (ABD)
  • F-35 (ABD)
  • Shenyang J-31 (Çin)
  • Sukhoi Su-57 (Rusya)
89
21
6
1
0
Emoji İle Tepki Ver
89
21
6
1
0