• Anasayfa
  • Yazılım
  • Milli Savunma Sanayisinde Yerli İşletim Sistemimiz Pardus Kullanılacak!

Milli Savunma Sanayisinde Yerli İşletim Sistemimiz Pardus Kullanılacak!

4
2
1
1
1
Milli Savunma Sanayisinde Yerli İşletim Sistemimiz Pardus Kullanılacak!
HAVELSAN tarafından yapılan açıklamada yerli işletim sistemimiz Pardus'un savunma sanayisinde kullanılması için çalışmaların başladığı duyuruldu.

Linux tabanlı yerli işletim sistemimiz Pardus'a verilen destek bir dönem kesilse de şu anda aktif bir şekilde Pardus, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye ve geliştirilmeye devam ediyor.

Ülkemizde yerli yazılıma verilen önemin arttırılması ve yerli yazılımın daha da yaygın bir şekilde kullanılması için önemli bir adım ise geçtiğimiz ay atılmıştı. HAVELSAN ve TÜBİTAK arasında imzalanan anlaşmayla Pardus işletim sisteminin yaygınlaştırılacağını sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise bu anlaşma ilk meyvelerini vermeye başladı.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, AA'ya yaptığı açıklamada özetle teknoloji çözümleri geliştirmeye çalıştıklarını ve bu çözümlerle dışa bağımlılığı azaltarak yerli teknolojilerin yaygınlaşmasını istediklerini belirtti.

Yerli işletim sistemi daha güvenli olacak

Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Pardus işletim sisteminin yaygınlaştırılması için de çalışmaların başladığını aktaran Atalay, savunma sektöründe Türkiye'nin kendi işletim sistemini yaygın bir şekilde kullandığında güvenlik açısından da daha hassas olacağını söyledi.

Ayrıca bu anlaşmanın dışında birçok devlet kurumunda yerli işletim sistemi Pardus'un yaygınlaştırılması ve Pardus'a ek çözümler üretilerek genel anlamda dışa bağımlılığın azaltılmasıyla ilgili yeni haberleri de yakında duyacağız gibi görünüyor.

4
2
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
4
2
1
1
1