Büyükşehirlerdeki Bazı Yapıların Her Yıl Binlerce Kuşun Ölümüne Sebep Olduğu Açıklandı

17
2
1
1
0
Hayvan hakları organizasyonu PETA, spesifik bir mimari tasarım sebebiyle her yıl milyarlarca kuşun yok yere öldüğünü ve mimarların bu durumu kolayca tersine çevirebileceğini savundu.

People for the Ethical Treatment of Animals (PETA), her yıl binlerce türden hayvanın yaşadığı milyonlarca zorluklarla mücadele ediyor. Aslında daha önce de birçok kez gündeme getirilen bir sorun, yine PETA tarafından gün yüzüne çıkarıldı.

Birçoğumuz gökte ışıl ışıl parlayan gökdelenlerin olduğu şehirlerde oturuyoruz. PETA, her yıl milyarlarca kuşun bu binalar yüzünden öldüğünü belirtiyor ve mimarların bunu kolayca çözebileceğini savunuyor.

Her yıl milyarlarca kuş, parlak gökdelenlere çarparak ölüyor

gökdelenler arasında uçan kuşlar

PETA organizasyonundan Jared Goodman, geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir röportajda büyükşehirlerdeki gökdelenlerin aynalı ve parlayan camlarının milyarlarca kuşun hayatına mal olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz yıl sadece ABD’de 1 milyar kuşun öldüğünü belirten Goodman, verdiği demeçte başta hayvanların hayatına önem vermeyen şirketlere ve mimarlara kızarak basit bir tasarım değişikliğiyle bu durumun önlenebileceğini söylüyor.

“Tüm mimarlar, tasarımlarının çevremizdeki canlılar üzerindeki etkilerini dikkate alarak çalışmalı. Tasarımlarına kolayca film, ultraviyole desenler ve çeşitli üretken çalışmalar ekleyebilirler.”

Goodman’ın demecinde verdiği kuş ölümleri sayısı her ne kadar sadece ABD’de olsa da İstanbul ve Ankara’da da bolca parlak mı parlak gökdelene sahibiz ve muhtemelen bizim ülkemizde de her yıl milyonlarca kuş bu sebepten ötürü ölüyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Kaynak : https://www.dezeen.com/2022/08/22/building-collision-bird-deaths-peta/
17
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
17
2
1
1
0