Mobil Spor Oyunlarının Yıllık Gelir ve İndirilme Sayıları Açıklandı: Masomo’nun Basketball Arena’sı 3. Oldu

26
20
7
4
2
Sensor Tower, 2021 yılında mobil spor oyunlarının sağladığı gelir artışı detaylarını yayınladı. Bu türden oyunların elde ettiği gelir %16 artarken, indirme sayıları %16,3 düştü. 650 milyon dolarlık yıllık gelirde en çok payı olan oyun, Golf Clash oldu.

Pandemi döneminde mobil oyunlara olan ilgi, özellikle pandemi nedeniyle arttı. Evlerine kapanan insanların hayatında mobil oyun indirmemiş olanlar bile yeni bir aktivite arayışıyla uygulama dükkanlarına yöneldi. Bu yıl mobil oyunlara yapılan harcamaların %40 arttığından bahsetmiştik. Şimdi ise spesifik olarak bir kategorinin yaşadığı büyümeden bahsedeceğiz.

ABD’de spor kategorisindeki mobil oyunlardan elde edilen gelirler, bu yıl hızlı bir yükselme yaşadı. Önceki yıla göre %16 büyüme gösteren gelirler 650 milyon doları buldu.

Gelir %16 arttı, indirme ise %16 düştü

mobil spor oyunları

Mobil uygulama analisti Sensor Tower, bu yıl mobil spor oyunlarının önceki yıla göre ne kadar çok tercih edildiğini ve bu oyunlara ne kadar para harcandığını açıkladı. Kategoriye dahil oyunlar, 2020 yılına göre %16 büyüyerek 650 milyon dolar gelir elde etti. Ancak indirme sayısında yükseliş değil, düşüş yaşandı. 2021 yılında 2020 yılından %16,3 daha az mobil spor oyunu indirildi. 

Mali yıl boyu en çok kazanç sağlayan oyunlarda başı çeken isim, 132,8 milyon dolarla Playdemic’in Golf Clash oyunu oldu. İkincilik ve üçüncülüğü ise sırasıyla Miniclip’in 8 Ball Pool ve Ten Square Games’in Fishing Clash oyunları oldu. İndirmelere gelecek olursak düşüş yaşayan mobil spor oyunları, geçen sene 154,5 milyon indirme almıştı. Bu sene bu sayı 129,3 milyona düştü. En fazla indirme alan oyun, harcamalarda da ilk 3’e giren 8 Ball Pool oldu. Oyun yıl içinde 9,4 milyon kez indirildi. İkinci sırayı EA’in Madden NFL 21 Mobile oyunu alırken, üçüncülük Masomo’nun Basketball Arena’sının oldu.

Gerçekçi spor alt türü gelirin yarısını tek başına sağladı

mobil spor oyunları

Gelir miktarında spor oyunlarının alt türlerinin kendi aralarındaki rekabete gelince liderlik, gerçekçi spor oyunlarının oldu. 650 milyon doların 382 milyon doları bu kategoriden geldi. Ancak en hızlı artan alt tür, Top Eleven ve F1 Clash oyunlarını barındıran spor menajerliği kategorisi oldu. 12 milyon dolar gelir sağlayan tür, yıldan yıla %60 büyüdü.

Kaynak : https://sensortower.com/blog/us-mobile-sports-games-650-million-revenue
26
20
7
4
2
Emoji İle Tepki Ver
26
20
7
4
2