Apple Sağlık Uygulaması İncelemesi: HealthKit

2
0
0
0
0
Apple'ın sürekli şikayet alan iOS 8 güncellemesinin en güzel yanı Apple Sağlık uygulamasına göz atıyoruz.
Apple'ın iOS 8 ile duyurduğu en büyük yeniliklerden biriside hiç şüphesiz Apple HealthKit (Sağlık Kiti) uygulaması olmuştu. Bu uygulama iOS 8 olan tüm cihazlarda olmasına rağmen iPhone 5S ve üzeri cihazlarla yardımcı işlemcileri (M7 ve M8) ile daha iyi sonuçlar veriyor. Ancak daha da iyi sonuçlar elde edebilmeniz için bir Fitness takip bilekliği kullanmanız gerekiyor. Bu sadece iOS için değil tüm işletim sistemleri için geçerli bir kural. Çünkü fitness bilekliklerinin işi sadece sizi takip etmek. Bu noktada en iyi işi onlar ve onların uygulamaları çıkarıyor.Bizim bu incelemeyi yaptığımız cihaz iPhone 4S ve cihazımıza eşlik eden bilekliğimiz Xiaomi Mi Band. Daha önce bu bilekliği incelemiştik. Buradan incelemeye ulaşabilirsiniz. Biz o incelemeyi yaptığımız sırada iOS için uygulaması olmayan bilekliğin iOS uygulamasının çıkması ve Apple Sağlık uygulamasıyla bu kadar uyumlu çalışınca Google Fit ve S Health için işler zorlaşıyor. Çünkü sadece Mi Band değil diğer tüm fitness takip bileklikleri Apple Sağlıkla uyumlu çalışıyor. Fakat Google Fit ve S Health sadece Android Wear ve Tizen (Samsung'un özellikle akıllı saatlerinde kullandığı işletim sistemi) destekli. Bu nedenle Apple Sağlık uygulamasında Android'ten bir adım önde.


 

 Kurulum ve Eşleşme

           
Daha önceden sahip olduğumuz MiBand uygulaması ve Apple Sağlık uygulamasında kendi profillerimizi oluşturuyoruz. Boy, kilo hatta belirli bir rahatsızlığınız varsa onları not ediyoruz. Ayarlardan MiBand uygulamasını bulup Sağlık uygulamasının verileri görmesine izin veriyoruz. Sağlık uygulamasına girip adım takibi, uyku takibi ve kalori takibi gibi değerleri analiz raporuna ekle seçeneğini aktifleştiriyoruz. Artık uygulamaya girdiğimizde adımlarımızı, uyku düzenimizi ve yaktığımız kalorileri bir grafik olarak görüyoruz.İsterseniz kilo grafiğinizide ekleyip onunda takibini yapabilirsiniz. Hatta boyunuzun bile.
 
İşin en güzel yanı ise bilekliğin adımlarınızı sayarken hata payının çok düşük olması. Sağlık uygulamasının en güzel yanı ise yediklerinizi ve içtiklerinizi de eklerseniz günlük net kalorinizi ortaya çıkaracak ve bu sayede uygulamayı daha efektif kullanmış olacaksınız.
 

 Olumlu Yanları

 
Bileklik kullanınca Sağlık uygulamasının yanılma payı en aza iniyor. Sağlık uygulamasının belkide en büyük avantajı (Google Fit'e ve S Health'e göre) App Store'da bulunan neredeyse tüm sağlık uygulamalarına destek veriyor ve onlarla beraber çalışıyor olması. Bu size gerçekten Apple'ın sizin sağlığınızı önemsediğini hissettiriyor. Bir diğer konu ise Tıbbi Kimlik Oluşturma. Bunu çok beğendiğimizi söylemeliyiz çünkü herhangi bir kaza durumunda size yardım edilmesini kolaylaştırıyor. Tıbbi kimliğinizde kan grubunuzdan acil durumda aranacak kişilere kadar bir çok seçenek mevcut. Ve bu bilgiler paylaşılmıyor sadece cihazınızda kalıyor.
 

 Olumsuz Yanları

 
Aslında pek bir olumsuz yanı yok ama bizce bir eksiği var. Samsung S Health uygulamasında yediğiniz şeylerinde kalorisini hesaplıyor. (Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilinmez ama yapıyor yani.) Ayrıca 2 saat basketbol oynadığınızda yaktığınız ortalama kaloriyi de hesaplama yetenğine sahip S Health. Bu noktada Apple, Samsung gibi önemli bir rakibinin gerisinde kalmış. Eğer bu özellikler Sağlık uygulamasına gelirse Apple'ı kimse durduramaz bizden söylemesi.
 

 Sonuç

 
Apple elini attığı yerde iz bırakıyor. Bu uygulama etkileşim bakımından türünün en iyisi. Hala eksikleri olmasına rağmen diğer güçlü rakipleri arasında (Google Fit, S Health) kendini hemen belli ediyor. Eksiklerini tamamlarsa (Ki Apple Watch ile nabız takibi, solunum hesaplama gibi özellikleri de aktifleştireceğimizi düşünürsek) Apple bu kulvarda tek başına iktidar olacaktır.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0