Çocuklar İçin Güvenli Uygulamalar

0
0
0
0
0
​Elbette aileler çocuklarını internetin zararlı yanlarından korumak istiyor; ancak bir şekilde susturmak, ev işlerini yaparken çocuk oyalamak için ya da sadece al şunu oyalan da sus artık iki dakika rahat ver demek için tablet ya da telefonlarını da internet erişimi ile birlikte çocuklarına emanet ediyorlar.
Elbette aileler çocuklarını internetin zararlı yanlarından korumak istiyor; ancak bir şekilde susturmak, ev işlerini yaparken çocuk oyalamak için ya da sadece al şunu oyalan da sus artık iki dakika rahat ver demek için tablet ya da telefonlarını da internet erişimi ile birlikte çocuklarına emanet ediyorlar. Çocuklar da şuursuzca internetin altını üstüne getiriyor. (anlamıyorum ya! Sanki FBI’ın CIA’in falan veritabanını çökertecek, Interpol’ün en çok aradığı suçlulara yardım ve yataklık edecek… En fazla mağazaya girer, 4,99 dolarınızı yakar, çocuk lan bu!)

Neyse! Peki, çocuklarımızı internetin zararlı yanlarından koruyacak, onlara güvenle tabletimizi emanet edebilmemizi sağlayacak ola uygulamalar neler? Gelin hep birlikte internet dünyasının en güvenli uygulamalarına ve çocuklarımızın güvenle kullanabileceği eğitici/öğretici sınıfındaki uygulamalara bakalım.
 

 Zoodles Çocuk Modu


Bu uygulamadan daha basiti yok. Zoodles, sizin istemediğiniz tüm içeriği erişilemez kılıp tabletinizi çocuğunuz için oyun ve kitaplarla dolduruyor. 2 yaştan 8 yaşa kadar her çocuğu oyalayabilecek olan bu uygulama üstelik sizin tabletinizi ya da telefonunuzu tekin olmayan ellere bırakacağınız zaman dur şunu kapatayım, dur şunu engelleyeyim diye sizi paniğe de sokmuyor; tek bir dokunuşla telefonunuzu çocuğunuz için güvenli hale getirebiliyorsunuz.

Üstelik Zoodles’unuz süreli kullanımlar için (mesela çocuğunuza ilk tabletini falan aldıysanız size haftalık olarak çocuğunuzun neler yaptığını da mail yolu ile iletebiliyor. (Baskıcı yönetim gibi mübarek, tam denetim)
 

 Android OS Çocuk HesabıYeni Android tabletlerin bir çoğu birden fazla hesap ile kullanıma olanak veriyor. Bu ayrı hesapların da her birinin kullanabildiği uygulamalar, erişim seçenekleri ve yasaklı alanları bir üst yönetici hesabı ile ayarlanabiliyor. Böylece çocuğunuz için ayarlarını tamamen sizin yaptığınız bir kullanıcı oluşturabiliyor ve tabletinizdeki önemli dosyaların, gizli belgelerin, devlet sırlarının; dünyayı ele geçirmeyi amaçlayan şeytani veletlerin eline geçmesini engellemiş oluyorsunuz.

Ne var ki; çocuğunuzun sadece oyun oynamasını istediğinizde sorunsuz iş gören bu sistem, her uygulama için ayrı şekilde ayarlanamıyor. Örneğin çocuğunuzun tarayıcınızı kullanmasına izin verdiğinizde tarayıcının içeriği ile ilgili bir engelleme koyamıyor, yani her siteyi açık bırakmış oluyorsunuz. (mazallah Interpol, CIA falan düşüverir çocuğunuzun peşine)
 

 Güvenli Tarayıcı


Mobil tarayıcılarda bile, hatta kimi durumlarda özellikle mobil tarayıcılarda sizi tek bir dokunuş ile olmak istemeyeceğiniz yerlere götüren içerikler var elbette (3Gden falan takip çok daha kolay olduğu için Deepweb ortamlarına falan erişilmiyo ama… Ne internetmiş arkadaş, ne zararlı, ne mel’un bi yermiş internet) Ama korkmayın! Artık çocukları, internetin her türlü zararlı ışınlarından koruyan uygulamalar var (böyle değildi sanki ama dedim artık). Artık güvenli ve limitli, erişimi kısıtlandırılmış tarayıcılar var.

Bu uygulama yani Safe Browsing uygulaması, masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınızda kullandığınız tarayıcı filtresi ile aynı özellikleri gösteriyor. Sitelerin kategorilerine göre erişimini engelleyiveriyorsunuz. Elbette bu uygulama da tüm diğer filtre uygulamaları gibi %100 verimle çalışmıyor ve filtresinden bazı siteler sızabilirken bazı engellenmemesi gereken siteler de filtreye takılabiliyor. Eğer çocuğunuz da bir şekilde bu uygulamanın farkına varıp atlatmayı da kafasına koyarsa bir şekilde kapatabileceğini unutmayın. 
 

 Ignore No More


İşte ebevynlerin hayali olan uygulama! İşte güvenlik uygulamalarının gelebileceği son nokta! İşte iletişim kopukluğu sorununu çözebilecek mutlak uygulama! “Telefonunu neden açmıyorsun?”, o telefon neden açılmıyor?”, “ben aradığımda telefon açılacak!” tartışmalarına nokta koyacak uygulama!

Bu uygulamadan size çok kısa şekilde söz etmek istiyorum. Aile, istediği zaman ulaşabilmek, aman başına bi şey gelirse bize haber versin diyerek çocuğa bir telefon almıştır; ama ergen tabi şımarık, telefonu cebine atıp ailesinin telefonlarını reddetmeye başlar. Aile de çareyi Ignore No More uygulamasında bulur.

Bu uygulama ile çocuk ailesinin telefonlarına cevap vermediğinde telefon kitleniyor ve çocuk ailesini arayana kadar hiçbir işlevi çalışmıyor.
 

 TADYA Oyunları(Kendi sitemizde, kendi firmamızın reklamını da mı yapmıyah?) Efendim Tadya da güvenli mobil uygulamar konusunda başı çeken, eğitici/öğretici oyun kategorisinde çocuklarınızın eğlenirken ev toplamayı, günlük/kişisel bakım alışkanlıklarını geliştireceği bir oyun serisi.

Bu oyunlarda Tadya, adlı karakterimizle birlikte, oda toplamayı, balık beslemeyi, diş fırçalamayı ve diğer günlük işleri yapmayı öğreniyoruz.

Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak indirebileceğiniz Tadya oyunları ile çocuklarınızı sustururken eğitebilir, kendiniz de bulaşık arasında rahat bir nefes alabilirsiniz. Ayrıca tadya oyunlarını bilgisayardan da bu link üzerinden oynayabilirler.
 
  TADYA Güne Merhaba İndirmek İçin
 
  TADYA Çamaşır Günü İndirmek İçin
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0