İlaç Takip Sistemi

0
0
0
0
0
İlaç Takip Sistemi
Sağlık Bakanlığı'nın bir süredir üzerinde çalıştıkları projelerden biri olan "İlaç Takip Sistemi" uygulamasının hayata geçtiğini bugün düzenlediği basın toplantısı ile duyurdu. Bu uygulama sayesinde tüm ilaç bilgilerine ilaç kutularının üzerindeki QR kod ile ulaşabilmek mümkün.
Sağlık Bakanlığı'nın bir süredir üzerinde çalıştıkları projelerden biri olan "İlaç Takip Sistemi" uygulamasının hayata geçtiğini bugün düzenlediği basın toplantısı ile duyurdu. Bu uygulama sayesinde tüm ilaç bilgilerine ilaç kutularının üzerindeki QR kod ile ulaşabilmek mümkün.Uygulamanın tanıtımı için düzenlenen toplantıda Sağlık Bakanlığı yetkilileri, "cep telefonlarına yüklenen özel bir yazılım ya da bakanlığın ilgili internet sitesinden erişebilecekleri sistem ile piyasadan kaldırılan ilaçların, üretimi ya da alımı durdurulan ve piyasadan toplatılan ilaçların, son kullanma tarihi geçmiş olan ilaçların bilgilerine erişilebiliyor." diyerek uygulamanın hangi amaçla kullanılacağını açıklayarak sahte ve kaçak ilaç üreticilerine karşı da önlem almış oluyor.

Sağlık Bakanlığı ayrıca, bu şekilde sahte ve kaçak ilaç üretiminin de önleneceğini savunarak "Kare kodlar, ilaç kutularının üzerine püskürtme tekniği ile basılıyor. Bu durum da sahtesinin yapılmasını çok daha zorlaştırıyor." açıklamasını yaptı.

Gelecek dönemde mevcut bilgilerin yanı sıra kutulardaki kare kodlar sayesinde ilacın fiyatı, yan etkileri, kullanma talimatları gibi bilgilerin de erişilebilir olabileceğini vurgulayan Sağlık Bakanlığı, İzmir'deki akıllı otobüs durakları ve gıda sorgularının ardından bu sistem ile QR Kod uygulamalarına bir yenisini daha ekledi.

İTS (İlaç Takip Sistemi) uygulamasını aşağıdaki linklere tıklayarak edinebilirsiniz
 
  İlaç Takip Sistemi (İTS) Mobil Uygulamasını İndir
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0