Su Altında Çalışan Uygulamalar

0
0
0
0
0
Su geçirmez telefonlar çıktı yaşasın! Haydi hepimiz, reklam filmlerindeki gibi şelalelerden atlayıp berrak nehirlerin dibinde saçma sapan fotoğraflar çekelim ve zaten garip uygulamalarla herkesin kendini sanatçı sandığı mobil fotoğrafçılığı, su altı fotoğrafçılığı alanına da taşıyalım.

Su geçirmez telefonlar çıktı yaşasın! Haydi hepimiz, reklam filmlerindeki gibi şelalelerden atlayıp berrak nehirlerin dibinde saçma sapan fotoğraflar çekelim ve zaten garip uygulamalarla herkesin kendini sanatçı sandığı mobil fotoğrafçılığı, su altı fotoğrafçılığı alanına da taşıyalım.

Elbette hiçbirimiz su geçirmez telefon tercih ederken bunları söylemiyoruz. (ayrıca reklam filmleri abartı, bir arkadaşımın Xperia Z’si havuza girince bozuldu ve öldü) Biliyoruz ki “su geçirmez” telefonlar suya dayanıklılığı olan ve üzerine bir bardak su dökerseniz telefonsuz kalmayın diye üretilmiş telefonlar. (Şimdi herkes su geçirmez telefonlarını sakince havlusunun arasına bıraksın ve havuza öyle atlasın)

Neyse. Bu kadar söylendiğim yeter. Aslında telefonlarımızın suya karşı olan dayanıklılığı her geçen modelde biraz daha artıyor ve gerçekten su geçirmez olmaya aday telefonlar yaklaşıyor. Sony’nin Xperia Z1S modeli de su altında çalışmak üzere tasarlanmış uygulamaları ile bu doğrultuda ilerleyenlerden biri.

Sony, Motim. Technologies adlı firma ile çalışarak kimisi birkaç damlaya ihtiyaç duyan, kimisi ise telefonunuzun tamamen suyun altında olmasına gereksinim duyan uygulamalar geliştirmiş. Mesela Tiny Umbrella ve Rainy-oke ekranınızda birkaç damla su damlattığınızda sizi eğlendirebilecek uygulamalarken birazdan söz edeceğimiz uygulamalar telefonunuz tamamen su içindeyken işe yarar hale geliyor. (işe yarar dediğime de bakmayın da birkaç oyun işte)
 

 Goldie


 

Bu uygulama ile telefonunuzun ekranında bir japon balığı gezinmeye başlıyor; ancak telefonunuz suyun dışındayken bu küçük, sevimli arkadaş mutsuz bir japon balığı oluyor.

Telefonunuzu suya soktuğunuzda ise bu Japon askeri yeniden mutlu mutlu yüzmeye başlıyor.

Baktığınızda işlevsiz gibi duran bu uygulama, telefonunuzu ofis masanızda su dolu bir fanusun içinde bırakmaya cesaret edebilirseniz son derece havalı olabilir.
 

 Sink Sunk


 

Telefonunuzun sağa sola yattığını algılayan jiroskopik sensörü ile oynayabildiğiniz oyunların sayısı bir hayli fazla. Bu oyun ise mevzuya yeni bir boyut kazandırıp denizaltı sistemi olan jirospbu gerçekten suyun altında kullanmanıza imkan veriyor.

Bir denizaltıyı yönlendirdiğiniz bu oyunda telefonunuzu suya sokup sağa sola yatırarak denizaltıyı önünüze çıkan engellere çarpmadan mümkün olduğunca ilerletmeye çalışıyorsunuz.

(tuvalete de bir kap suyla girersiniz artık)
 

 Photo Lab


 

Bu uygulama, telefonunuzla çektiğiniz fotoğrafları biraz daha gerçek bir fotoğrafçı edasıyla işlemenize imkan veriyor.

Bir fotoğrafçının karanlık odasındaki çeşitli solusyonlardan birini seçip telefonunuzu suya sokarak fotoğraf işlediğiniz bu uygulama su altında çalışan en eğlenceli uygulamalardan biri gibi duruyor.
 

 Plantimal


 

Bu uygulama da bir nevi Goldie gibi arkadaşlarınıza hava atacağınız türden.

Bu uygulamayı çalıştırıp telefonunuzu suyun içine attığınızda büyüp yetişen ve pörtlek gözleri ile etrafı kesen bir kaktüs yetişiveriyor.

Sony'nin Xperia Z1S için özel olarak geliştirildiğini söylediği bu uygulamalar aslında her cihaz için ücretsiz olarak indirilebilir durumda; ancak telefonunuzun su geçirmediğine emin olmanız gerekiyor.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0