Kuş Türlerini Bulan Uygulama: Warblr

0
0
0
0
0
Kuş Türlerini Bulan Uygulama: Warblr
Dinlediğimiz müziği ayırt edebilen, şarkının ismini ve hangi sanatçıya ait olduğunu bulabilen uygulamalar artık günümüzde çok yaygın. Peki yeni çıkan uygulama Warblr'ın kuş seslerini ayırt edebildiğini söylesek ne derdiniz?
Dinlediğimiz müziği ayırt edebilen, şarkının ismini ve hangi sanatçıya ait olduğunu bulabilen uygulamalar artık günümüzde çok yaygın. Peki yeni çıkan uygulama Warblr'ın kuş seslerini ayırt edebildiğini söylesek ne derdiniz?

Bizim aklımıza direk çipetpet diyen amcayı dinletmek geldi. Kickstarter üzerinden bağış toplayarak yoluna başlayan ekip, istedikleri hedefe ulaşmışlar. Uygulamayı Shazam'dan ayıran kısım ise; Shazam'da etraftan başka ses geldiği zaman genelde bulamama, saçmalama gibi sorunlar oluşuyor. Ancak Warblr isimli uygulama doğada bile kuş seslerini ayırt edebiliyor. Yani çevreden gelen diğer seslere rağmen sesleri doğru tahmin edebiliyor. 

Uygulamanın ses ile ilgili olan kısmıyla ilgilenen Dan Stowell, İngiltere'de bulunan "Ses Arşivleri Müzesi"nden yaklaşık 100 bin farklı kuşun sesini incelemiş. Ayrıca uygulamaya biraz kolayına kaçma olarak tanımlayabileceğimiz bir özellikte eklenmiş. GPS üzerinden yerinizi belirleyen uygulama etrafınızda bulunabilecek kuş türlerini bularak, onların içinden bir tarama gerçekleştiriyor. 

Uygulamanın şimdilik İngiltere'de işe yaradığını belirtelim. Ancak uygulama hala geliştirme aşamasında.  2015 yılının başlarında iOS ve Android için çıkarılması beklenen uygulamanın kısıtlı bir kitlenin ihtiyacını karşılama dışında ne işe yarayacağı ise merak konusu.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0