YouTube Yeni Video Oynatıcısını Test Ediyor

1
0
0
0
0
YouTube senelerdir kullandığı video oynatıcısının görünümünü değiştirmek için testlere başladı. Yeni görünümde tamamen şeffaf olarak karşımıza çıkacak yeni oynatıcıyı şimdiden kullanmak da mümkün.

Bildiğiniz gibi YouTube'un Flash yerine HTML tabanlı video oynatıcısına geçtiğinden beri görünüm anlamında çok ufak değişiklikler yaşadı. Şimdi tekrar bir değişiklik yapacak olan YouTube tamamen şeffaf bir video oynatıcısı kullanacak.

Bildiğimiz klasik görünüme oldukça benzeyen, fakat artık şeffaf olmasıyla video izlerken görüntünün bozulmamasını sağlayacak yeni arayüz gayet hoş göründüğünü söyleyebilirim.Normalde yukarıdaki gibi görünen YouTube video oynatıcısının yeni görünümünü anlamak için tek yapmanız gereken siyah bölmeyi şeffaf olarak düşünmek.Yukarıda görmüş olduğunuz gibi komple şeffaflaşan kontrol paneli ile izlediğiniz videoda fareyi oynattığınızda bir anda beliren ya da tam ekran yerine küçük ekranda izlerken görüntüyü kısan bu panelin görüntü engellemesi böylece önlenilmiş. Kullanım olarak bir farklılık sunmayan bu yeni video oynatıcısı görsel açıdan sağladığı fayda ile daha iyi olduğunu rahatça söyleyebiliriz.Sağdaki ayarlar bölümünün siyah olduğunu fakat daha şık ve Google'ın Android'de uyguladığı Materyal Tasarım'ı çağırıştıran bu yeni ayarlar bölmesi de aynı şekilde duruyor olsa da görsel bir farklılık olduğunu görmekteyiz (Efe reyizi de bir tuhaf yakalamışım sanki)Video çözünürlük ayarları kısmında ise yine aynı şekilde duran detaylarda HD yazısı kırmızı renk ile belli edilmiş. (İnsan birazcık videoyu oynatır da öyle görüntü alır. Ama düzeltmeye üşendim şimdi)Video hızı ayarları da aynen kalan panelde görüntünüz hd olduğunda da daha önce olduğu gibi ayarlar ikonuna HD logosu ekleniyor.Son olarak tam ekran görüntüsünde de daha rahat anlaşılan şeffaflığın yararı sayesinde biraz önce bahsettiğim gibi herhangi bir fare oynatma gibi istenmeyen hareketlerde lak diye çıkan bölüm şeffaf olması nedeniyle seyir keyfinizi bölmüyor. (Bu görüntü en azından iyi olmuş da paçayı kurtatırız)

Yani genel olarak küçük bir rütuş olsa da gayet işe yarar bir detay olan şeffaflık sayesinde daha iyi bir YouTube deneyimi yaşayacağımız kesin olarak görülüyor.

Bu özellik şu anda test aşamasında ve kısa süre içerisinde tüm YouTube severler ile buluşturulacak.
 

 Abi Sen Nasıl Test Ettin Biz De İstiyoruz


Merak edip denemek isteyenler ise ilk olarak yapması gereken şeyin YouTube dilini Amerikan İngilizcesi olarak değiştirmesi gerekecek. (English (US))

Daha sonra Chrome tarayıcısı üzerinden (Chromium tabanlı Chrome eklentilerini kabul eden diğer tarayıcılar için de geçerli) bu adres ile ulaşacağınız EditThisCookie adlı eklentiyi indirmeniz gerekiyor.

Daha sonra YouTube'u açarak sağ üstteki ayarlar sekmesinin yanına yerleşen kurabiyeye tıklayarak VISITOR_INFO1_LIVE bölümüne gelin ve orada random gülmeye benzeyen rastgele yazıyı cümle sonundaki yazı ile değiştirerek aşağıda yer alan tik işaretine basın. Q06SngRDTGA

Sonrasında ise birşey yapmanıza gerek kalmadı. Artık test aşamasındaki şeffaf video oynatıcınızı kullanabilirsiniz. Ancak dil ayarlarını değiştirdiğinizde bu özellikle kaybolacağını unutmayın.
 

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0