• Anasayfa
  • Mobil
  • Küçük Dev Büyüğe Karşı: 10 Maddede iPhone SE - iPhone 6s Karşılaştırması!

Küçük Dev Büyüğe Karşı: 10 Maddede iPhone SE - iPhone 6s Karşılaştırması!

3
2
1
0
0
Apple'ın merakla beklenen yeni telefonu iPhone SE tanıtıldı. En güçlü 4 inç telefon olma iddiasındaki iPhone SE'nin, 4.7 inç ekranlı iPhone 6s ile benzerliklerine ve farklılıklarına birlikte göz atalım.
Apple’ın merakla beklenen yeni telefonu iPhone SE tanıtıldı. Apple tarafından, 4 inç ekranlı telefonlar arasında en üst güçlü donanıma sahip cihaz olduğu iddia edilen iPhone SE’yi, 4.7 inç ekranlı amiral gemisi iPhone 6s ile karşılaştırdık. Her iki cihazın benzerlikleri, farklılıkları ve dikkat çekici yanlarını sizler için bir araya getirdik.

İşte 10 maddede iPhone SE - iPhone 6s karşılaştırması…

 1) Tasarım: Boyuta uygun çizgiler

iPhone 6 ilk tanıtıldığında, 4.7 inç ekranın getirdiği kasa boyutu artışına karşı kıvrımlı hatlara sahip bir tasarım ile karşımıza çıkmıştı. Apple, bu tasarımın tutuşu kolaylaştırdığını ifade ediyordu. iPhone SE için boyuta bağlı bir tutuş sorunu olmadığından, iPhone 5 serininden bildiğimiz tasarım tekrar karşımıza çıktı.

Açıkçası tasarım başlığı altında her iki modelden birini öne çıkarabilmemiz mümkün değil. Çünkü, her iki model de kendi sınıflarında beğenilirliği yüksek, rüştünü ispatlamış tasarımlar. Bu noktada biraz kişisel tercihler devreye girecektir. Öte yandan iPhone SE’nın dışarıdan iPhone 5/5s’ten farklı görünmediğini de hatırlatalım. Tabii bu durumun bir artısı da yok değil; iPhone 6s’in çok tartışılan kamera çıkıntısı iPhone SE’de yok!

 2) Ekran: Yenilikçilik ibresi iPhone 6s’ten yana

Ekran boyutlarına hiç değinmeyeceğim çünkü bu tamamen kişisel tercihlerin etkili olduğu bir alan. Ekranların teknik bazı farklılıklarına hızlıca göz atacak olursak, PPI ve parlaklık değerinin her iki cihazda da eşit olduğunu söyleyebiliriz.

326 ppi ve 500 cd/m2 maksimum parlaklığa sahip cihazlarda kontrast dengesinde ibre iPhone 6s’ten yana. Cihazın sahip olduğu 1400:1 kontrasta karşı iPhone SE 800:1 kontrast değeri ile geliyor. iPhone 6s’in 3D Touch ekran özelliğini de bir artı olarak bu cihazın hanesine yazmak gerekiyor.

 3) Boyut ve Ağırlık: Olağan sonuçlar

İki cihazın ekran boyutu ve bileşenleri farklı olduğu için boyut ve ağırlık farklılığı kaçınılmaz. İncelik konusunda 4.7 inç ekrana rağmen iPhone 6s’in bir adım önde olduğunu görüyoruz. 7.1 mm inceliğindeki cihaza karşı iPhone SE 7.6 mm inceliğe sahip. Ağırlık söz konusu olduğunda ibre iPhone SE’den yana dönüyor. Cihazın 113 gr’lık ağırlığına karşın iPhone 6s 172 gr ağırlığa sahip.

 4) İşlemci: iPhone SE küçük iPhone 6s mi?

Bence iPhone SE’yi en çekici yapan özelliği, doğrudan amiral gemisi telefonun işlemcisine sahip olması. iPhone 6s’te kullanılan A9 ve M9 işlemci doğrudan iPhone SE’ye adapte edilmiş. Açıkçası ben Apple’dan bu hamleyi beklemiyordum ve yeni cihazda A8 ve M8 ikilisini tercih edeceklerini düşünüyordum. Apple, “en güçlü 4 inç telefon” iddiasının altını doldurmak için en güçlü çiplerini iPhone SE’de kullanmış. Böylece, yeni iPhone SE, 4 inç ekranlı güçlü cihaz isteyenlerin performans açısından tereddüt etmeyecekleri bir cihaz haline gelmiş.

 5) Hücresel ve Kablosuz Bağlantı: 4.5G’yi bekleyenler iPhone SE’ye dikkat!

Bu başlık altında iki cihaz arasındaki en temel ayrım LTE Advanced desteğinde ortaya çıkıyor. iPhone 6s modeli LTE Advanced desteği ile ülkemizde 1 Nisan tarihinde başlayacak 4.5G mobil internet teknolojisini 300 Mbps gibi yüksek hızlarda desteklerken, iPhone SE modelinde Cat 4 teknolojisi ile 150 Mpbs download, 50 Mbps upload hızına kadar ulaşılabilecek. Wi-Fi bağlantı teknolojisinde ise iPhone 6s’in MIMO özellikli 802.11a/b/g/n/ac standartlarını desteklediğini de hatırlatalım. 

 6) Touch ID: iPhone 6s açık ara önde!

Evet, her iki cihazda da Touch ID özelliği var ancak küçük bir farkla. iPhone 6s’te parmak izi tarama işlemini büyük oranda hızlandıran 2. nesil Touch ID kullanılırken, iPhone SE’de ilk nesil Touch ID kullanılıyor. Ve aradaki fark oldukça hissedilebilir boyutta.

 7) iSight Kamera: Mutlak eşitlik!

Apple’ın arka kameraya verdiği isim olan iSight kamerada her iki cihaz arasında mutlak bir eşitlik söz konusu. 12 megapiksel çözünürlüğünde fotoğraflar sunan iSight kamera, 2.2 diyafram açıklığında lenslere sahip.  Live Photos, True Tone flaş, Focus Pixels özellikli otofokus ve manuel fokus, yüz algılama, arka arkaya çekim modu ve 63 megapiksele kadar panaroma çekim gibi özellikler her iki cihazda da ortak.

 8) FaceTime Kamera: iPhone SE’nin çuvalladığı yer!

iPhone 6s’in iPhone SE’ye karşı en büyük üstünlüğü belki de FaceTime kamera özelliklerinde ortaya çıkıyor. Selfie’nin popülaritesini hatırlatmama sanırım gerek yok. Böyle bir ortamda iPhone 6s’in 5 megapiksel ve 2.2 diyafram açıklığına sahip ön kamerasına karşı iPhone SE’nin 1.2 megapiksel ve 2.4 diyafram açıklığına sahip ön kamerası biraz çağ dışı kalıyor. Her iki FaceTime kamera da 720p video kaydedebiliyor.
 

 9) Video Çekim: Mutlak eşitlik 2!

Tıpkı fotoğrafta olduğu gibi, video çekim yeteneklerinde de Apple özellikten kısmamış ve iPhone SE modelinde, iPhone 6s’te olan tüm teknolojileri kullanmış. Her iki cihaz da, saniyede 30 kare 4K video çekim ya da saniyede 30/60 kare Full HD video çekim yapabiliyor. Ağır çekim özelliğinde de şartlar eşit. Cihazlar saniyede 120 kare Full HD video kaydedebilirken, saniyede 240 kare 720p video yakalayabiliyor. Kesintisiz otomatik netleme, sinema video stabilizasyonu, videolara konum bilgisi ekleme gibi özellikler de ortak.

 10) Renk Seçenekleri ve Depolama: iPhone SE bir adım geriden!

Her iki model için de Gümüş, Uzay Grisi, Altın ve Rose Altın seçenekleri sunuluyor. iPhone 6s’te 16, 64 ve 128 GB olarak artan depolama seçeneklerine karşın iPhone SE modelinde sadece 16 ve 64 GB seçenekleri bulunuyor. SONUÇ
iPhone SE sahip olduğu donanım ile 4 inç kategorisinde çıtayı oldukça yukarılara çekmiş görünüyor. Özelliklere şöyle bir bakınca, iPhone SE için iPhone 6s’in küçük ekranlı kırpılmış hali demek çok doğru değil. Belki biraz Apple gibi konuşmuş olacağım ama, iPhone SE için 4 inç ekranlı bir iPhone 6s yakıştırması daha doğru olacaktır. Bu ekran boyutuna sahip güçlü bir telefon arayanlar için iPhone SE'nin en dikkat çekici model olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

BONUS
Dilerseniz iPhone SE'yi 5S, 6S ve 6 Plus ile karşılaştırdığımız videoyu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz. 

3
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
1
0
0