10 Soruda 4.5G Hakkında Tüm Merak Edilenler!

1
0
0
0
0
4.5G'ye "merhaba" dememize artık sayılı günler kaldı. Bu yeni teknolojiye dair merak edilen tüm sorulara ve 4.5G'nin getirdiği yeniliklere birlikte göz atmaya ne dersiniz?
4.5G için geri sayım başladı. Nisan ayı itibarıyla kullanıma sunulacak yeni teknoloji hayatımıza neler getirecek, neleri etkileyecek? 4.5G hakkında öğrenmek istediklerinizi, en çok sorulan 10 soruda bir araya getirdik ve sizler için cevapladık.

İşte 4.5G teknolojisi hakkında merak edilen 10 soru ve yanıtları:

 1) 3G, 3.5G, 4G.. Şimdi de 4.5G! Hatta 5G’den bahsedenler bile çıktı! Nedir bu G’lerin olayı hacı?

G olayı aslında çok basit. “G” İngilizce “Generation” (Nesil) kelimesinin kısaltması. Kablosuz telefon teknolojilerinin neslini ifade etmek için kullanılan bir kısaltma ve kendi başına teknik bir terimi ifade etmiyor. Örneğin, "3G teknolojisi" dediğimizde aslında "3. nesil kablosuz telefon teknolojisi" demiş oluyoruz ve bu açıklama teknik bir detay içermiyor.

3G teknolojisinin altyapısında GSM, EDGE, UMTS gibi standartlar kullanılıyor ve işin teknik kısmı burada başlıyor. 4G’de ise LTE sistemi kullanılıyor. 5G henüz araştırma aşamasında, yani 5G’nin teknik altyapısını hangi teknolojinin oluşturacağı belli değil.
 
 

 2) Peki ya o zaman 4.5G ne oluyor?

4.5G ise sadece BTK ve operatörler tarafından ticari amaçlarla ortaya atılmış bir tanımlama. Bu tanımlama ile, 4G’nin altyapısını oluşturan LTE sisteminin biraz geliştirilmesiye ortaya çıkarılan LTE-Advanced sistemi kasediliyor. Temeli LTE olan bu sistem, kendinden öncekinden tamamen farklı bir teknoloji olmadığı için, yeni bir nesli de ifade etmiyor. Yani, LTE Advanced için 5G demek mümkün değil, ama  4G demek de bizim ilgili kurumlarımızın işine gelmiyor. İşte bu noktada “cin fikirlilik” devreye giriyor ve LTE Advanced 'ı tanımlamak için 4.5G kavramı kullanılıyor.

 3) 3G ile 4G arasında, 4G ile 4.5G arasında ne farklar var? Yani, 4.5G bize ne sağalayacak?

Aslında her iki sorunun da yanıtı çok basit; hız... Bahsettiğimiz tüm şebekeler arasındaki en önemli fark internet bağlantı hızı. Dolayısıyla, 4.5G bize hız sağlayacak diyebiliriz.

 4) İşi biraz rakamlara dökelim… Mesela 3G’de hız neydi, 4.5G’de ne oldu?

3G’de ortalama 28 - 30 mbit dolaylarında gezen download hızı 4G teknolojisinde 100 mbit’e kadar çıkabiliyor. 4.5G’de ise bu hız 300 mbit’e kadar ulaşabilir. Upload hızı da download hızına bağlı olarak artıyor. 

 5) Bir örnek rica etsem...

    Tabii ki… Önce Turkcell’in verdiği bir örneği paylaşalım. Operatöre göre, 2 GB video indirme hızı 3G altyapısında 780 saniye iken, 4.5G’de bu süre 54 saniyeye düşecek. Bir diğer örnek de Avea’dan gelsin... Ortalama internet sayfası yükleme hızı 3G’de 4 saniye iken, 4.5G’de 0.5 saniyeye kadar düşecek.

 6) Bu hızlar test verisi mi, gerçek kullanımda da bu hızları görebilecek miyim?

    Bilmiyoruz çünkü henüz 4.5G’ye biz de geçmedik. Ama bu soruya birkaç yanıtımız var. Öncelikle şebekenin maksimum hızına bulunduğunuz her noktada ulaşamayacağınızı söyleyebiliriz. Genelde bu veriler maksimum hız üzerinden hesaplanır. Bulunduğunuz noktadaki çekim gücü, mobil cihazınızın desteklediği maksimum hız ve hatta ulaşmaya çalıştığınız sunucunun hızı bile sizin erişim hızınızda etkili faktörler.

 7) Bir önceki cevapta “telefonun desteklediği maksimum hız” diye bir tanımlama var, bu ne demek?  

    Şöyle ki, her mobil cihazın desteklediği maksimum bir veri hızı var. Örneğin, iPhone 6’da bu rakam 150 mbit iken, piyasadaki en hızlı 4G destekli cihazlar arasında olan Galaxy S6 ve LG G Flex  2’de 450 mbit’e kadar çıkabiliyor. Yani, cihazınız 4.5G uyumlu cihazlar arasında olsa bile maksimum veri hızı değişkenlik gösterebiliyor.

 8) Peki telefonumun 4.5G desteği olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

    Tüm modelleri bulabileceğin bir içeriği çoktan hazırladık. Buradan ulaşabilirsin.

 9) 4.5G’ye geçince gerçekten çevremde robotlar mı dolaşacak, ne gibi yenilikler sağlayacak bu teknoloji bana?

    Robotlar dolaşmayacak (en azından şimdilik) ancak daha hızlı web tarama, daha hızlı online oyun oynama, daha hızlı video izleme, daha hızlı görüntülü görüşme ve daha hızlı veri transferi gibi katkıları olacak.

 10) 4.5G'ye geçince, akıllı telefonumun ekranında 4G mi 4.5G mi yazacak?

     BTK’nın "4.5G" yazması konusunda operatörlerden bir isteği olmuştu. Önce reddedilen bu istek (çünkü dünyada 4.5G diye bir standart yok) sonradan BTK'nın ısrarıyla kabul edildi. Son gelen haberlere göre 1 Nisan 2016 gününde, uyumlu cihazların ekranında 4.5G yazacak. Böylece, bu alanda da dünyada bir ilki başarmış olacağız(!)
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0