• Anasayfa
  • Mobil
  • 1999 TL’ye Satılan iPhone SE’nin Apple’a Maliyeti Yalnızca 450 TL

1999 TL’ye Satılan iPhone SE’nin Apple’a Maliyeti Yalnızca 450 TL

1
0
0
0
0
IHS, parçalarına ayırdığı iPhone SE’nin Apple’a ne kadar maliyetinin olduğunu tek tek hesaplayarak açıkladı.
Apple’ın ürünlerinin kendi kemik kullanıcıları da dahil olmak üzere hemen herkes tarafından pahalı olduğu zaten kabul edilir. Fakat şu an ortaya çıkacak tablo, canımızı biraz da olsa sıkacak türden. Çünkü IHS’ye ve Teardown and Cost Benchmarking Service' göre iPhone SE’nin Apple’a maliyeti yalnızca 160 dolar (ortalama 450 TL). (fiyatı dahil tüm özelliklerini hatırlamak için şuraya göz atabilirsiniz)

Cihazın 16 GB’lık versiyonunu parçalarına ayıran IHS, tüm parçalarının toplam 156.20 dolar, üretim maliyetiyle birlikte 160 dolar olduğunu açıkladı.

En pahalı parçalardan bir tanesi, 20 dolar ile Gorilla Glass ekran koruma teknolojisine ait. Yine IHS’nin tahminlerine göre Apple, A9 işlemci için 22 dolar, Qualcomm’un yongası için de 15 dolar ödedi. Cihazın lityum-iyon bataryasının şirkete maliyeti ise yalnızca 2.15 dolar.IHS’nin analistlerinden Wayne Lam, Apple’ın iPhone SE’nin satış hacminin artması için toplam kar marjı üzerine çok fazla düşmediğini, birçok kişinin 16 GB yerine 64 GB’lık versiyonu tercih edeceğini belirtti. 

IHS’nin fiyat belirleme uzmanlarından Andrew Rassweller ise iPhone SE’yi “iPhone 5s, 6 ve 6s’in karışımı” olarak nitelendirdi. Bu karışımda en fazla benzer özelliğe sahip telefon iPhone 5s oldu. SE’de, iPhone 5s’te bulunan ekran ve çözünürlüğü yer alıyor. Yalnız şöyle bir belirtmede daha bulunalım da yanlış anlaşılma olmasın. Bu fiyat yalnızca parçalara ait ücretlerin toplanmasıyla ortaya çıkarılmış. Yani üretim maliyeti, pazarlama, tedarik ya da vergilendirme gibi ücretler hesaba katılmadı. 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0