• Anasayfa
  • Mobil
  • 3 Parçadan Oluşan Modüler Akıllı Telefon: Puzzlephone

3 Parçadan Oluşan Modüler Akıllı Telefon: Puzzlephone

0
0
0
0
0
Modüler telefonlar çok yakın bir sürede hayatımıza giriş yapmaya hazırlanıyor. Puzzlephone ise modülerlikte sadeliği sunarak kullanıcıların dikkatini çekmeyi amaçlamakta.
Geride bıraktığımız birkaç yıl boyunca modüler akıllı telefonlar hakkında pek çok şey duyduk, gördük ve okuduk. Ancak sanıyoruz ilk kez gerçek anlamda bir modüler telefon sonunda karşımıza çıkmış durumda.

Puzzlephone, şu ana kadar karşımıza çıkan tasarımlar arasında en fazla basitliğe sahip telefon, çünkü sadece üç bölümden oluşmakta; işlemciyi, kamerayı, RAM'i ve depolama alanını barındıran ''beyin'' kısmı, merkezi yapıyı ve ekranı barındıran ''omurga'' kısmı ve batarya ile geriye kalan diğer elektronik aksamları barındıran ''kalp'' kısmı.Geçen sene Aralık ayında projesinin tanıtımını gerçekleştiren Puzzlephone ekibi, sonunda cihazı tamamlayarak Indiegogo üzerinden üretime geçebilmek adına gerekli fonu toplamaya başlamış. 

Puzzlephone görsel yani tasarımsal olarak da oldukça şık durmakta. Telefonun özellikleri de zirveye oynayacak şekilde olmasa da son derece dikkat çekici. Puzzlephone da 5-inç Full HD ekran, 3GB RAM, octa-core işlemci, 64GB'ye kadar arttırabilir hafıza ve Android 6.0 işletim sistemi bulunmakta (özelliklre modüllere göre değişiklik gösterebilmekte).

Puzzlephone'un en büyük avantajlarından biri modül sayısının az oluşu. Zira az modülün olması aynı zamanda az komplikasyon demek oluyor. Tabii telefonun şöyle bir sorunu da var; RAM, kamera, işlemci gibi kısımların tek bir modülde oluşu, tek bir değişiklik için bütün modülü gözden çıkarmak anlamına gelmekte. Yani daha yüksek RAM istiyorsanız sahip olduğunuz modüldeki kameradan ve işlemciden de vazgeçerek yeni modüle geçmeniz gerekiyor. Ancak bu durum pek çok farklı özelliklere sahip modüllerin üretilmesi ile bir nebze çözülebilecek bir mesele.Şu an için telefonun erken teslim tarihi olarak 2016 yılının Eylül ayı düşünülmekte. Cihazı erken elde etmek isteyenler için özel fiyat 333 dolar. Tabii bu fiyata edineceğiniz modelde 16GB'lık dahili depolama mevcut. 32GB'lik versiyon için fiyat 444 dolara çıkarken cihazın sınırlı sayıda üretilen versiyonu için istenilen fiyat 777 dolar.
 


Kaynak: The Verge
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0