4.5G Hizmeti Resmen Başladı!

2
1
0
0
0
1 Nisan 2016 tarihi ve saat 00:00 itibariyle resmen 4.5G hizmetine geçiş sağlamış olduk.
Uzun süredir merakla beklediğimiz an geldi çattı. Başta 4G dedik, sonradan LTE-A ya da LTE-Advanced olarak tanınan 4.5G hizmetine geçme kararı aldık. Ülkemizdeki operatörler olan Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone gerekli alt yapı çalışmalarını tamamlayarak bu gece 00:00 itibariyle 4.5G hizmetine geçişi resmen başlattı.

Ancak şunu da belirtmekte fayda var. Bugünden itibaren yepeni bir internet devri resmen başladı, evet. Fakat bu bir anda tüm Türkiye'de toplu halde yüksek hızlara geçiş mümkün değil.

Yani bir anda ülke genelinde yüksek hızlara geçmiyoruz, evet her bölgede irili ufaklı bir attış olacak fakat asıl büyük farklar İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerin merkezi noktalarında olacaktır. Diğer şehirlerimizde ise o bahşedilen 300Mbps hatta Gigabit hızlar olmayacak elbette. Ama en azından 100Mbps hızlarını görebileceğimizi düşünüyorum.
 

 Telefonum 4.5G'ye Uyumlu Mu?


Bunun yanı sıra eğer cihazlarınızda 4.5G desteği var mı yok mu buradaki bağlantıdan kontrol edebilirsiniz. Size bu noktada uzunca bir liste yaptık. Ayrıca Turkcell kullanıcıları 4.5G yazıp 2222'ye göndererek, Vodafone kullanıcıları SOR 4.5G yazıp 4545’e göndererek ve Türk Telekom müşterileri ise 4.5G HAZIR yazıp 5555'e göndererek kontrol edebilirler.

Ancak atacağınız SMS sonrasında "telefonunuz uyumsuz" der ise yukarıda da belirttiğimiz (ya da buradan hızlıca ulaşabilirsiniz) listemizden cihazınızın olup olmadığını kontrol edin, eğer listede var ise sorun bu haberimizde belirttiğimiz bir sıkıntı olabilir. Bu noktada gerekli bağlantıları kurmaya çalıştığımızı belirtelim.
 
 

 4.5G Nedir Peki?


Bu dakikadan itibaren geçtiğimiz 4.5G teknoloji hakkında kafanızda sorular varsa onun da cevabını verdik. Buradaki haberimizde bu konu ile alakalı tüm detayları görebilirsiniz.
 

 4.5G İle Ne Kadar Hızlı Bir Bağlantıya Sahip Olacağız?


Aslında her yerde aynı olmasa da telefonunuzun, hattınızın ve bölgenizdeki alt yapının desteklemesi ile aşağıda göreceğiniz hızlara ulaşabileceksiniz. Bu da gerçekten çok ciddi bir hız.
 

Yukarıdaki en yüksek hızlarımız olsa da Vodafone, Türk Telekom ve Turkcell'de ilk anlarda yaptığımız testlerdeki değişiklikler aşağıdaki gibi oldu;
 

 Vodafone / Motorola Nexus 6 (Cat 6) / Eskişehir
Vodafone bizim testlerimizde ilk 4.5G desteği veren operatör oldu. Kendi yaptığım testte 36Mbps hıza çıkabildim. 
 

 Turkcell / Sony Xperia Z3 / İstanbul
Upload'ın 4.5G ile 0Mbps olması ilginç...

 

 Bonus: Vodafone / Asus ZenFone 6 (Sadece 3G Desteği Var) / Eskişehir
Nedense sadece 3G desteği olan cihazlarda hız düştü :)
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0