• Anasayfa
  • Mobil
  • 4.5G'ye Geçmemize Rağmen Neden 300Mbps Hızlarına Çıkamıyoruz?

4.5G'ye Geçmemize Rağmen Neden 300Mbps Hızlarına Çıkamıyoruz?

4
1
0
0
0
4.5G'ye Geçmemize Rağmen Neden 300Mbps Hızlarına Çıkamıyoruz?
Bugün 00:00'dan itibaren tanıştığımız 4.5G teknolojisi kullanıcıların beklentilerini nedense karşılamadı. Neden? İşte bunu açıklıyoruz.
Bir yıldan uzun süredir 4.5G hakkında sürekli konuştuk, tartıştık. Bu süreçte mobil operatörler gerekli çalışmalarını yaptı, aynı zamanda reklamları ile deli gibi hızlara çıkacağımız şovları yaptılar. Peki ya bugün itibariyle geçtiğimiz ve 4 Milyon'dan fazla kullanıcının deneyimlediği bu 4.5G'de neden hiçbir reklamda gösterilen hızları bulamadık?

Şimdi ise birkaç madde ile sizlere bunun nedenini açıklıyorum. Aslında temel olarak sizlere dün gece Facebook üzerinden yaptığımız canlı yayında açıklamıştım, ama kaçıranlar için yazılı olarak da bir bilgi vermiş olalım;
 

4.5G Devri Başladı!

Webtekno tarafından gönderildi 31 Mart 2016 Perşembe
 

 1) Telefon Desteği, Hat Desteği ve Telefon Ayarları


İlk başta en düşük hızları görenler için bir kontrol amaçlı sizlerin yapması gerekenlerden bahsedelim. İlk başta kontrol etmeniz gereken telefonunuzun 4.5G desteği sunması gerekiyor. Bunu da buradaki 4.5G telefon listemizden kontrol edebilirsiniz.

Tabii bununla da kalmıyoruz, hattınızın da 4.5G desteği sunması gerekli. Özellikle Türk Telekom ve Turkcell kullanıcılarının yeni hatları almaları gerekiyorken, Vodafone'da eski hat sahipleri dışında bir değişiklik yapmaları gerekmemekte. Ama siz ne olur ne olmaz hem telefonunuzun hem de hattınızın desteği olup olmadığını Vodafone kullanıcıları SOR 4.5G yazıp 4545’e göndererek ve Türk Telekom müşterileri ise 4.5G HAZIR yazıp 5555'e göndererek kontrol edebilirsiniz.

Bunun dışında ise yine sizlere daha önce buradaki haberimizden bahsettiğimiz gibi telefonlarınızdan 3G yerine 4G/LTE ayarını yapmanız gerekmekte. Bu işleriniz tamam ve herşey 4.5G için uygun ise yaptığım izlenimlere göre 50-150Mbps arasında bir bağlantı hızı sağlayabileceksiniz.
 
 

 2) Neden 300Mbps Hızlarına Çıkamıyoruz?


Yukarıdaki adımlarda bir problem yok ise resmen 4.5G'ye geçtiğimiz için eğer yukarıdaki listemizde belirttiğimiz telefonlar arasında Cat 6 ve Cat 9 desteği olan telefonlarınız üzerinden 300-400Mbps hızlara çıkmayı bekleyebilirsiniz. Ancak bu öyle hemen olacak birşey değil maalesef.

Yani bu bir süreç işi olduğu için 1 Nisan 2016'da saat 00:00 itibari ile bir musluğu açmış, ya da bir anda sihirli bir değnek değmiş gibi çatır çatır hızlara çıkacağımızı beklemek hepinizin hakkıdır. Hatta bu reklamlarda fiberliyoruz diyerek, Cristiano Ronaldo'yu oynatarak kullanıcılara "Harbiden hızlı olacağız galiba" izlenimi uyandırdı. Turkcell'in birkaç gün önce ülkenin dört bir yanında yaptığı, hatta bizim de yaptığımız testlerde en az 300Mbps hızı görünce iş ciddiye binmiş ve böyle bir hız beklentisi artmıştı.

Ancak bu yapılan testlerde Türkiye'deki toplam baz istasyonlarının sadece 10'da 1 ile 10'da 3'ü arasındaki 4.5G destekleyen istasyonların o sırada yoğun olmamasından ve operatörlerin bu hatlara özel bir dikkat çekmesinden kaynaklanıyordu. Fakat şimdi 4 Milyon'dan fazla cihaz o baz istasyonlarına 4G bandında yüklendiği için 30-150Mbps arasında değişen değerleri görmek de sevindirici aslında.
 

Bu da bir süre devam edecek. Yani en azından tahminime göre 1-2 yıllık bir süreçte gitgide artan hızlar olacaktır. Ama reklamlardaki hızları görmek için biraz daha bekleyeceğiz. Fakat şu anda görülen hızların da oldukça yeterli olduğunu belirtelim. Yani birçoğumuzun ADSL hattında göremedikleri hızları şu anda telefonlarında kullanabilecek olmanız da bence bu durum için yeterli olabilir.

Sonuç olarak biraz daha sabırlı olmalı ve biraz daha beklemeliyiz diyebilirim. Ancak 4.5G için farklı sorunlarınız ve sorularınız varsa yorum olarak bizlere iletebilirsiniz. Bakalım, ilerleyen günler bizlere ne gibi hızlar ve çözümler sunacak, merakla bekliyoruz. Bu arada 4.5G'yi deneyimleyebilmeniz için buradaki haberimizde belirttiğimiz kampanyalara göz atarak ücretsiz olarak katılabilirsiniz.
4
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
0
0
0