• Anasayfa
  • Mobil
  • 8 Yıllık Sürede iPhone'larda Neler Değişti?

8 Yıllık Sürede iPhone'larda Neler Değişti?

0
0
0
0
0
​Çoğumuzun da bildiği gibi yeni iPhone’un tanıtımına birkaç gün kaldı.Biz de bu haberimizde yeni iPhone tanıtılmadan önce Apple’ın büyük umutlarla çıkardığı, beklenenden kat kat daha fazla satılan telefonunu çıktığı günden günümüze kadar inceledik.
İlk çıkan modeli şu an kullandığımız akıllı telefonlara göre sönük kalıyor olsa da bu telefona çıktığı günden beri yüzlerce belki binlerce özellik eklendi, geliştirildi ve hayatımızın en önemli parçalarından biri haline geldi. Artık uçağa bineceğimiz ya da koşacağımız zaman elimize önce telefonumuzu alıyoruz. (Adamlar bunu tut dedi tutturdu, bunu tut dedi tuturdu; haftaya da yenisini tutturacaklar)

Peki bu zamana kadar iPhone nasıl gelişti? 2007’den günümüze iPhone:
 

 iPhone 2G


2007’nin Haziran ayında Steve Jobs tarafından tanıtılan ilk iPhone’un internete girmek, 2 MP çözünürlüğünde fotoğraf çekmek, medya oynatmak gibi o zamana göre üstün özellikleri vardı. Ve 320x480 çözünürlüğünde dokunmatik bir ekranı…
 

En fazla 8 GB depolama sağlayabilen ilk iPhone 128 MB RAM’e sahipti ve grafik işlemcisi bulunmuyordu. iOS 3’e kadar Apple tarafından güncellendi ancak daha sonra güncellemeler ilk nesil iPhone için kesildi.

Bu telefonun hiç kullanılmamışını, hatta jelatinli kutusunu hala satın almanız mümkün. 8 GB  hafızaya sahip olan ve siyah rengi Amazon’da, Apple tarafından (şu an) 25.500 dolara satılıyor. (Çıktığı zaman alamamıştık, şimdi alalım en iyisi)

 iPhone 3G


 
İkinci nesil olan iPhone 3G Haziran 2008’de tanıtılarak piyasaya bomba gibi girdi diyebiliriz. Donanım tarafında bir değişikliği olmayan, tasarım olarak da çok büyük farklılıklar barındırmayan, kasası sadece metalden plastiğe dönen iPhone 3G’nin en büyük yeniliği 3G hızında internete bağlanmaktı. Bu akıllı telefon, teknolojinin o günkü modasını takip etmeyi başarmıştı. Aynı zamanda Apple’ın uygulama mağazası olan App Store’un ilk kez eklendiği bu yeni iPhone, telefon pazarındaki satış rakamları göz önüne alındığında zirvenin sahibi olmuştu. iOS 4’e kadar yazılımsal destek alan bu telefonla birlikte, Apple’ın raflardan hala düşürmediği 16 GB modeli ortaya çıktı.
 

 iPhone 3G S


 
 
Apple; donanım bakımından güçlendirdiği, kamerasında iyileştirmelere gittiği üçüncü nesil telefonu olan iPhone 3G S’i 2009 yılının Temmuz ayında tanıttı.

iPhone’un kamerası 2 megapikselden 3.2 megapiksele çıkmıştı. Bu yeni kamera artık saniyede 30 kare, 480p (VGA) çözünürlükte video kaydedebiliyordu. Donanım tarafında ise işlemci hızı 412 MHz’den 600 MHz’e, RAM’in miktarı ise 128 MB’tan 256 MB’a çıktı.  

Siri’nin atası diye tabir edebileceğimiz Voice Control (sesle kontrol) de bu telefonla kullanıcı deneyimine sunuldu.
 

 iPhone 4


Tasarımda köklü değişikliğe gidilen ilk Apple telefonu olan iPhone 4, önceki nesil iPhone’lara göre büyük yeniliklerle Haziran 2010’da tanıtıldı. Aynı zamanda Steve Jobs’ın tanıttığı son mobil cihaz olan iPhone 4, telefon dünyasında büyük yankı uyandırdı. (Üşüyoruz reyiz)

640x960 çözünürlüğündeki retina ekran ilk kez kullanılarak ekran konusunda ciddi bir adım atıldı. Kamera çözünürlüğü 5 megapiksele yükseltildi, tek LED flaş kameranın yanına yerleştirildi. 720p (HD) saniyede 30 kare video kayıt özelliği eklendi ve kamera ile çekilen görüntünün keskin retina ekranla entegresi sağlandı.

Yeni iPhone ile sadece tasarım ve kamera alanında iyileştirme yapmayan Apple, donanımı da güçlendirdi. RAM’i 512 MB’a, işlemciyi ise 800 MHz’e yükselterek telefonunu üst düzey bir telefon haline getirmeye çalışan şirket, kullanıcıların telefonu daha akıcı bir şekilde kullanmasını hedefledi.
 

 iPhone 4S

 
Serinin en çok satılan modellerinden biri olan iPhone 4S, 2011 yılının Ekim ayında Tim Cook tarafından tanıtıldı. Bu modelde tasarımsal değişikliğe gidilmedi ve sadece iyileştirmeler yapıldı.

Öncelikle iPhone 4’te yaşanan anten problemini çözen Apple, yeni telefonuna çift çekirdekli 800 MHz hızında çalışan işlemciyi ekledi. Kamerası geliştirilen 4S; artık 8 megapiksel kameraya, 1080p (Full HD) saniyede 30 kare video çekebilme özelliğine, HDR moduna ve panoramik fotoğraf çekebilecek bir yazılıma sahipti.

iPhone 3G S’te temelleri atılan sesle kontrol iPhone 4S’te Siri olarak karşımıza çıktı.
 

 iPhone 5

Steve Jobs aramızdan ayrıldıktan sonra ekran boyutundaki inadını kıran Apple, telefonun ekranını 3,5 inçten 4 inçe çıkardı ve bu büyük(!) cihazı Tim Cook Ekim 2012’de tanıttı. Ekran büyüyünce çözünürlük de arttı ve 640x1136 halini aldı. Her ne kadar 4S’e benzer özelliklerle tanıtılmış gibi görünse de bu, hem tasarım olarak hem donanım olarak önceki nesilden daha iyi bir telefondu. 4G bağlantı desteği bulunduran bu iPhone’un; RAM’i 1 GB’a yükseltilmişti ve Apple’ın A6 adını verdiği, çift çekirdekli 1.3 GHz hızında çalışan işlemciye sahipti. Kamerası yine 8 megapikseldi ancak lenste iyileştirmeler mevcuttu.

 iPhone 5S

S modellerinde tasarımsal değişikliğe gitmeyen Apple, geleneğini sürdürdü ve iPhone 5’e benzer bir tasarımda olan ancak çok daha güçlü donanıma sahip olan mobil cihazı 5S’i Eylül 2013’te tanıttı.

Mobil dünyada çok yankılanan bu cihaz, 64 bit destekli 1.3 GHz hızında çalışan Apple A7 işlemciye sahipti. Bu işlemcinin yanına M7 çip eklenerek harekete dayalı işlemlerin telefon tarafından daha rahat algılanması ve işlemcinin yükünün hafiflemesi sağlandı. Apple RAM artışına gitmemişti ancak işlemcide yapılan yapılanlar bir devrim niteliğindeydi.

Sadece performans için donanım arttırılmamıştı. Yeni iSight kamera mükemmel denecek seviyede fotoğraflar çekerek herkesi kendine hayran bırakmıştı. Çift LED flaşla desteklenen yeni kamera karanlık çekimlerde doğal ışık üreterek daha iyi performans sunabilecekti. Aynı zamanda yeni iPhone artık 720p çözünürlüğünde ağır çekim video kaydı yapabiliyordu.

Siyah ve beyazın yanına altın rengi de eklenen bu model aynı zamanda mobil cihazlarda parmak izinin de öncüsü olmuştu.
 

 iPhone 5C

iPhone 5S ile aynı anda tanıtılan iPhone 5C, plastik kasasıyla ve değişik renkleriyle fark yaratmıştı. iPhone 5 ile çok benzer özelliklerde olan 5C, Apple’ın “renkli” bir denemesi oldu ancak büyük bir başarısızlıkla sonuçlandı. (oyuncak gibi telefon tanıtmıştı adamlar)

 iPhone 6

Gelelim en çok satılan iPhone’a. iPhone 6 da Tim Cook’un ellerinde görücüye çıktı. Eylül 2014’te tanıtılan bu telefon beklentilerin çok üzerinde satıldı. Satışa çıktıktan birkaç saat sonra stokları tükenmişti bile. Çıktığı gün satın alamayanlar, günlerce hatta haftalarca stokların yenilenmesini bekledi.

İkinci kez ekran büyütme hamlesine giden Apple, çoğu kullanıcı tarafından eleştirilen küçük ekranlı diye sayılabilecek telefonlarının ekran boyutunu yeni modelinde 4.7 inçe yükseltti.

Tabi ki tek yenilik ekran boyutunda yapılmadı. Tasarımı tamamen değişen, hatta önceki modeliyle alakası olmayan, Steve Jobs’ın oluşturduğu iPhone profilinden uzaklaşan iPhone 6 çok tepki topladı. (Her ne kadar tepki topladıysa da çok satıldı)

Donanım olarak ise RAM’i yine arttırmayan Apple, işlemcisini ve hareket çipini yeniledi. Bu telefonda öncekilerden daha güçlü olan A8 ve M8 olduğu açıklandı.

iOS 8 işletim sistemiyle gelen bu yeni telefon NFC’ye sahipti. Ancak bu NFC özelliği diğer telefonlardakinden biraz farklı kullanılıyordu. Apple’ın bu NFC’yi koymasındaki tek neden Apple Pay ile kullanılmasıydı. (bizim ülkemizde tabi ki kullanılamıyor)

Kamerasında megapiksel olarak olmasa da lens tarafında iyileştirmelere gidilen iPhone 6, 5S’te tanıtılan ağır çekim özelliğini bir adım öne taşıyarak 720p çözünürlüğünde saniyede 240 kare görüntü kaydedebiliyordu.
 

 iPhone 6 Plus


 
iPhone 6 ile aynı gün tanıtılan bir diğer telefon ise iPhone 6 Plus’tı. Apple phablet kategorisinde “ben de varım!” demişti. Donanım ve tasarım olarak iPhone 6’dan farkı yoktu diyebiliriz. Pilinde ve kamerasında iyileştirmeler yapıldı. 2915 mAh pili ve optik görüntü sabitleme özelliği onu küçük kardeşi iPhone 6’dan ayırıyordu.
 

 BONUS: ilk iPhone

 
“Oha lan bu nasıl iPhone” diyenleriniz var, biliyoruz. iPhone ismi ilk olarak bu telefondan çıkmıştı. İnternete girebilen bir ev telefonuydu. Bu telefon üzerinden mail alınıp gönderilebiliyordu. Apple telefon işine girince patent, telif hakkı ne varsa topladı ve iPhone adını tamamen alıp en fazla sattığı cihazını oluşturdu. (parayı iPhone’dan kırdı adamlar)
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0