Akıllı Telefon Pazarında Son Durum: Devlerin Düşüşü Sürüyor!

0
0
0
0
0
Akıllı telefon pazarındaki kıyasıya mücadele devam ediyor. Son yayınlanan sonuçlara göre zirvenin sahibi devler gerilerken küçük markalar yükseliyor.
Global akıllı telefon pazarındaki mücadele tüm hızıyla sürüyor. Gartner araştırma şirketinin yayınladığı verilere göre, yıllardır zirveyi paylaşan Samsung ve Apple gerilerken Asyalı üreticiler yükselmeye devam ediyor. 

 Samsung Geriliyor ama Liderliğini Koruyor


2016 yılının ilk 3 aylık sonuçlarını içeren araştırmaya göre, bu dönemin lideri önceki dönemlerde olduğu gibi Güney Koreli Samsung oldu. Şirketin pazar payı yüzde 23.2 olarak belirlendi. Sonuçlara göre, bir süredir devam eden “satılan her 4 akıllı telefondan 1’inin Samsung” olması trendinden giderek uzaklaşılıyor. Bu oran çok yakında 5’te 1’e gerileyebilir. Geçtiğimiz yılın ilk üç ayında yüzde 24.1 olan Samsung’un pazar payı, bu yılın aynı döneminde yüzde 23.2 olarak belirlenmiş durumda.

 Apple'ın Durumu Nasıl?

Apple’da ise gerileyiş biraz daha derin. Geçtiğimiz yıla kıyasayla satışları yaklaşık 10 milyon adet düşen Apple’ın pazar payı yüzde 15’ler civarında. Cupertinolu şirketin yıldan yıla gerçekleşen kaybı ise yüzde 3 civarında. 

 Çinlilerin Yükselişi Sürüyor

Devlerdeki gerilemeye rağmen Çinli üreticilerin pazar payları hızla yükseliyor. Huawei’nin payı yüzde 3’e yakın artarken, Oppo iki kattan fazla artış ile yüzde 4.6’ya ulaşmayı başarmış durumda. Xiaomi ise satış adetini artırmasına rağmen çok az bir pazar payı kaybı yaşamış durumda. Bunun sebebi ise diğer rakiplerin kendisinden pay çalması. Bakalım gelecek çeyrekte Çinli üreticilerin artışı sürecek mi?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0