• Anasayfa
  • Mobil
  • Akıllı Telefon Satışlarının %98'i Android veya iOS Telefonları İçin Yapıldı

Akıllı Telefon Satışlarının %98'i Android veya iOS Telefonları İçin Yapıldı

1
0
0
0
0
Gartner tarafından yayınlanan 2015 yılı 3. çeyrek satış verilere göre dünya genelinde %98 oranında bir Android ve iOS cihazı satış oranı gibi bir durum varken en fazla büyümeyi de Huawei kaydetmiş.
Günümüzün akıllı telefon piyasası Android ve iOS cihazlarından ibaret değil elbet. Ancak Gartner adlı araştırma firmasına göre sadece bu cihazlardan ibaret desek yanlış olmaz. Windows Phone kullanıcıları bu sözüme kızmış olabilir ama verileri gördüklerinde hak vereceklerdir. Çünkü Android ve iOS cihazları 2015 yılı 3. çeyreğinde yapılan satışlar göz önünde bulundurursak toplamda %98 gibi çok ciddi bir satış oranına sahip. (Aslında %97.8)

Şimdi kalan %2 de Windows Phone sanabilirsiniz, fakat maalesef %2'nin %0.3'ü BlackBerry OS, bir diğer %0.3'ü ise diğer işletim sistemlerine ait. WP platformu ise %1.7 gibi ufak bir oranda. "E yine fena değil" diyecek olursak geçen sene bu payın %3 olduğunu belirtelim. Yani düşüş var.Bu açıdan baktığımızda Android %84.7 oranında bir satış başarısı yakalarken iOS ise %13.1 gibi Android'e göre çok düşük bir oranda kalmış. Ancak bunun sebebinin trilyon tane Android cihazının her biri bu haneye yazılırken şu anda piyasada sıfır satışı olan anca iPhone 4S bulunabilir.Bu görselde ise firmaların pay oranlarını görmekteyiz. Samsung 3. çeyrek akıllı telefon satışlarının %23.7'sine sahip olurken Apple %13.1 ile Samsung'dan sonra en çok satan firma. Ardından ise Huawei geliyor. Onların oranı ise %7.7. Sonrasında Lenovo gelmekte, ancak Lenovo bünyesinde olan Motorola satışları da bu firmaya eklenerek %4,9 gibi bir pay sahibi olmuşlar. En çok satan 5. firma ise Çin'in bir diğer efsanesi Xiaomi olmuş. Onlar da %4.9 satış yakalamışlar. Kalan cihazlar ise bu oranlara göre %45.7 gibi bir paya sahipler. Ancak oranları düşük olan birçok firmanın dahil olduğu bir kalabalık sebebiyle bu oran olduğunu belirtmiş olalım.

Sonuç olarak Android ve iOS sürekli olarak ivme kazanırken Samsung gibi birinci firmanın yanı sıra sürekli yükselen diğer Android firmaları Windows Phone platformunu iyice zora soktuğunu görmekteyiz. Asıl merak ettiğimiz konu olan Win10'un çıkışının ardından nasıl bir değişiklik olacağı ise bu duruma göre oldukça zor olduğunu söylemeliyiz.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0