• Anasayfa
  • Mobil
  • Akıllı Telefonlar Gençlerde Ciddi Fiziksel Sorunlara Yol Açabiliyor

Akıllı Telefonlar Gençlerde Ciddi Fiziksel Sorunlara Yol Açabiliyor

0
0
0
0
0
Doç. Dr. Nilay Şahin yoğun akıllı telefon kullanımının özellikle gençlerde ciddi fiziksel rahatsızlıklara yol açabildiğini belirtti ve ayrıca bu tarz rahatsızlıkların daha önce yaşlılarda görüldüğüne dikkat çekti.
Akıllı telefonlar hayatımızın artık çok önemli bir parçası ve bir şekilde hayatımızı sürdürebilmek için bu akıllı telefonlara ihtiyaç duyuyor, haliyle yoğun bir şekilde kullanıyoruz. Gelen e-postaları kontrol et, sevgilinden gelen mesajı yanıtla, anneni ara, işle ilgili hazırladığın raporu gönder ve işten sıkılınca biraz da oyun oyna derken günlük en az 3-4 saatimizi akıllı telefonlara harcadığımız bir gerçek.

Açıkça belirtelim ki akıllı telefonların göz sağlığına olan zararları ve radyasyon yaydığı gibi olumsuz özellikleri geçmiş dönemde akıllı telefonların sağlığa etkisiyle ilgili en önemli başıklardı. Ancak gelişen teknolojiyle artık neredeyse radyasyon değerlerinin düşmesi ve çok daha göz yormayan ekranların akıllı telefonlarda kullanılmasıyla bu tür başlıklar neredeyse geride kaldı. Bu başlıkların geride kalmasıyla akıllı telefonların oluşturabileceği fiziksel rahatsızlıklar gündeme geldi. Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nilay Şahin akıllı telefonların uzun süre elde tutulmasının doğurduğu sağlık sorunlarına dikkat çekti.Akıllı telefonların yoğun olarak kullanılmasının el, bilek ve dirsek ağrılarına neden olduğunu belirten Doç. Dr. Nilay Şahin, "Önceden hepimizin bildiği bir gerçek vardı, örgü el ağrılarını artırıyordu. Elde kireçlenmeye yol açıyordu. Sinir sıkışması ve bunun en fazla görüleni olan Karpal tünel rahatsızlığına neden oluyordu. Örgü yıllar içinde azalmaya başladı. Kırsal alanda ve şehirlerde bu tür ağrılar da azaldı. Teknoloji ilerledi ve el ağrılarında hasta profili değişti." dedi.

Bu oluşan rahatsızlıklarla ilgili Şahin şu şekilde açıklama yaptı: "El ağrılarının görüldüğü hasta profili, gençler olmaya başladı. Nedeni akıllı cep telefonu. Mesaj yazmak, internete bakmak gibi işlemler hızlı ve sık oluyor. Çok yoğun kullanım el ağrılarına yol açabiliyor. En fazla hareket eden birinci baş parmağımız. Burada en etkin hareket noktası, birinci parmak köküdür. Özellikle akıllı telefonun çok kullanımında, bilgisayar kullanımında parmak, bilek ve dirsek ağrıları çok görülüyor. Birinci parmak kökünde 'tendon' denilen bölgede iltihaplar, kist gelişimleri oluşuyor. Sinir sıkışması, Karpal tünel sendromu denilen sorunlar, akıllı cep telefonu kullanımının yaygınlaşmasıyla özellikle gençlerde yaygın görülmeye başlandı." Doç. Dr. Nilay Şahin bu rahatsızlıkların küçük ağrılar ve kızarıklıklar dışında gece uykudan uyandırabilecek düzeyde ağrılara da yol açabileceğini sözlerine ekledi.

Ne olursa olsun çoğumuz artık günümüzün bir ihtiyacı olan akıllı telefonları kullanmaktan vazgeçemiyoruz. Bu tür sorunların önüne nasıl geçilir bilmiyorum ancak en azından fiziksel rahatsızlıkların büyük belirtiler göstermemesi için akıllı telefon kullanırken kendimizi sınırlandırarak daha düzenli bir şekilde kullanmanın faydası olabilir.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0