• Anasayfa
  • Mobil
  • Akıllı Telefonların Radyo Dalgalarıyla Hacklenebildiği Ortaya Çıktı!!

Akıllı Telefonların Radyo Dalgalarıyla Hacklenebildiği Ortaya Çıktı!!

0
0
0
0
0
Akıllı Telefonların Radyo Dalgalarıyla Hacklenebildiği Ortaya Çıktı!!
Bir grup araştırmacının bulgularına göre akıllı telefonlarda bulunan Google Now ve Siri gibi uygulamalar, telefonların radyo dalgalarıyla hacklenebilmesine neden oluyor.
İçinde bulunduğumuz çağın bize sağladığı birkaç artıdan birisi olan gelişmiş teknoloji, birkaç senedir ihtiyacımız olan bilgileri ve verileri yanımızda taşıyabilmemizi mümkün kılıyor. Zamanın ilerlemesiyle birlikte birkaç kişide bulunan bu teknoloji tüm insanlar arasında yaygınlaştı, böylece kullandığımız sistemler ve diğer herşey de bu yeniliklere ayak uydurmaya başladı. Bundan 20-25 sene öncesine kadar herkesin sahip olmadığı cep telefonları, bugün kişisel bir işlemimizi gerçekleştirecek olmamız durumunda iletişim bilgilerinden dolayı sahip olunması zorunlu olan birşey olarak karşımıza çıkıyor.

Gelişmeleriyle birlikte hayatımızın merkezinde yer almaya başlayan bu cihazlar, hakkımızda oldukça çok bilgiye sahipler. Bu nedenle bu cihazların kullanımı sadece sahipleri tarafından gerçekleştiriliyor. Fakat teknolojinin gelişimiyle birlikte ortaya çıkan farklı yöntemler ve önemi son derece artan elektronik cihaz verileri, kullanıcıların özeline saygı duymayan ve çeşitli bilgileri alma konusunda ısrarcı olan kişileri de çekiyor.
 
(Radyo sinyallerinin nasıl telefonun işletim sistemine sızabileceğinin anlatıldığı video)

2 Fransız araştırmacı, çoğu akıllı telefonda bulunan (Android ve iOS işletim sistemi kullananlar) Google Now ve Siri'yi kullanarak telefonların sistemlerine sızmanın sinsi bir yolunu buldular. Bu araştırmacıların açıkladığına göre komut üzerinden çalışan Google Now ve Siri, telefon verilerinize ulaşmak isteyen kişilerin yaydığı radyo sinyallerine olumlu cevap veriyor ve bu radyo sinyallerinin komutları doğrultusunda telefon sahibinin haberi olmadan bütün telefonu erişilebilir kılıyor. 

Araştırmacılar, radyo sinyallerini telefonların alabilmesi için telefona takılı olan kulaklıkları kullandıklarını belirttiler. Radyo dinlemek amacıyla da kullanılan kulaklıklar, aynı radyo dalgalarını elektrik sinyallerine dönüştürüyor ve bu dönüştürülen sinyaller yazılım komutu olarak telefonu etkileyebiliyor.
 
(Siri'nin radyo dalgalarıyla hacklendiği bir video)

"Sen beni duymuyorsun ama telefonunun arayüzü duyuyor" adlı bir videoyla da açıklanmış olan bu karmaşık hackleme yöntemi, telefonlarımızda Google Now ve Siri gibi komut ile çalışan yazılımlar olduğu sürece işe yarayacaktır. Çünkü bu gibi yazılımlar, kullanıcıların komutlarını yerine getirebilmek amacıyla üretici firmalar tarafından tam olarak yetkilendirilmiş.

Kaynak: SlashDot 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0