• Anasayfa
  • Mobil
  • Akıllı Telefonunuz Sizi Sürekli Dinleyen Bir Casus Mu?

Akıllı Telefonunuz Sizi Sürekli Dinleyen Bir Casus Mu?

0
0
0
0
0
İndirdiğiniz her uygulamada, uygulamanın erişebileceği bilgilerinizi seçiyorsunuz. Ya da başkalarının sosyal medyada hakkınızda görebilecekleri şeyleri düzenleyebiliyorsunuz. Peki bunları yapmak, bilgilerinizi gerçekten güvende tutuyor mu?
Aslında çok klişe bir soru ve klişe bir konu gibi gelebilir. Hatta bazılarınız ''iyice paranoyak oldunuz'' da diyebilir.

Fakat Reddit üzerinde özellikle son zamanlarda pek çok kullanıcı benzer durumdan muzdarip olunca, bizim de kafamızda ister istemez ''acaba?'' sorusu beliriyor.

Şimdi size bu Reddit kullanıcılarından biri olan arkadaşın, söz konusu durumla alakalı başından geçen durumu anlatacağız.Tayland'da yaşayan bir kişinin başından geçen olay şöyle; bu kişinin annesi, Tayland'da bir trafik kazası olduğunu ve aile dostlarından birini bu kazada kaybettiklerini söylüyor. Bir süre sonra telefonu eline alan bu kişi, önerilen arama konularında ''Tayland'da motorsiklet kazası'' haberi ile karşılaşıyor.

İşte bu durumun ardından şüphelenen bu kişi, arkadaşlarına olayı anlatmaya başlayınca şüphesi daha da artmış, zira benzer durumlar arkadaşlarında da yaşanmış. Örneğin bir arkadaşı migren ağrısından söz ettikten kısa bir süre sonra Twitter'da migren destek grubu tarzı bir hesap tarafından takip edilmeye başlanmış.

Reddit'te bu tarz binlerce örnek hikaye mevcut ve olay hep reklam unsurları üzerinden yaşanmakta. Peki telefonunuz mikrofon sürekli açık bir şekilde sizi dinliyorsa bu durum batarya ömrünü nasıl etkiler? Konu hakkında gerekli araştırmayı yapan BBC editörü, Pen Test Partners Şirketi'nde siber güvenik uzmanı olarak görev yapan Ken Munro ve David Lodge ile akıllı telefonların bahsedilen şekilde ''casusluk'' yapıp yapamayacağını sormuş. Uzmanların verdikleri cevap ise, resmen ''gel de paranoyak olma'' dedirten cinsten.

Böyle bir durumun doğruluğunu test etmek isteyen Munro ve Lodge, Google Android'i kullanarak telefondan ''mikrofonu kullanma'' izni almış. Ardından ikili sadece 2 gün içinde internet üzerinden bir dinleme sunucusu kurmuş. Sistemin tam anlamıyla mükemmel olmadığını söyleyen ikili, buna rağmen kilit kelimeleri belirleyebildiklerini ayrıca telefonun şarj seviyesinde ya da internet veri kullanımında fark edilmeyecek şekilde, minimum düşüş yaşandığını dile getirmekte. Yani ''telefonlar bizi dinleyebilir mi?'' sorusunun cevabı belli: evet!Yaptıkları işlemin Apple ve Google tarafından görülebildiğini ve durdurulabildiğini söyleyen Lodge, buna karşın bu tarz bir sistemi yaratmanın oldukça da kolay olduğunu söylemekte. Fakat teknoloji devleri, bu tarz bir dinleme işlemi yapmadıklarını iddia etmekte. 

Kullanıcı bilgilerini, kullanıcının izni dışında toplayan uygulamalara müdahale ettiğini ve Google Play'den kaldırdığını söyleyen Google, kendi ses tanıma komutu ''OK, Google'' ile de kaydedilen kullanıcı seslerinin hiçbir şekilde üçüncü taraflarla paylaşılmadığını söylemekte. Benzer şekilde Facebook da markaların bu şekilde bir dinleme sonucu reklam vermediğini, aynı şekilde kullanıcı bilgilerinin üçüncü taraflarla paylaşılmadığını söylemekte. Sonuç olarak akıllı telefonlarda böyle bir durum söz konusu. Yani isteyen bir kişi, gayet de telefonunuzun mikrofonunu kullanarak sizi dinleyebiliyor. He bunu Google, Facebook gibi devlere sorduğunuzda ''biz sunduğumuz hizmet dahilinde, kullanıcı istediğinde dinliyoruz, ama onu da güvenlik için kimseyle paylaşmıyoruz'' diyor da, ben şahsen asıl bunlardan korkuyorum...

Bu arada son zamanlarda arsa fiyatları, şehir merkezinin dışında yaşamak gibi konularda arkadaşlarım ile muhabbet ettim, bu sabah Twitter'dan bildiğin emlakçı takip etti beni. Hem de ihale ile arsa satıyor. Şimdi gel de kafayı yeme...

Kaynak: BBC
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0