Google, Android Güvenliğini Artırıyor

0
0
0
0
0
Google, güvenlik konusunda problemler yaşayan Android için yeni hamleler yapacak. Android 6.0 Marshmallow ile mobil cihazlara tam disk kriptolama zorunluluğu geliyor. Bu sayede yabancı kişilerin cihazınızdaki verilere erişmesinin önüne geçilecek.
Google’ın geçtiğimiz ayın sonlarına doğru gün ışığına çıkardığı yeni Nexus cihazları olan Nexus 5X ve Nexus 6P ile birlikte tanıttığı yeni nesil işletim sistemi olan Android 6.0 Marshmallow, kullanıcı verilerini güvenlik altına alıyor. Android Marshmallow ile yeterli donanıma sahip cihazlar tam kapsamlı disk kriptolama özelliğine sahip olacaklar. Bu sayede yetkili olmayan kişilerin tarafından cihazdaki verilere erişimin önüne geçilmiş olacak.Google’ın konuyla ilgili yayınladığı bildiride tam disk kriptolama özelliğinin tüm Android Marshmallow cihazlarında varsayılan ayar olarak açılması gerektiği yazıyor. Yani Android cihaz üreticilerinin bundan böyle üreteceği tüm akıllı telefon ve tabletler bu özellikle gelecekler. Ancak Marshmallow güncellemesini sonradan alan cihazlar bu bildiriden muaf tutulacak.

Google benzer tam disk kriptolamayı geçtiğimiz yıl Android 5.0 Lollipop işletim sistemi için varsayılan özellik olarak eklemeyi denemişti. Ancak bazı cihazlarda ortaya çıkan performans sorunları yüzünden geri adım atmak zorunda kalmıştı.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0