• Anasayfa
  • Mobil
  • Artık Root Yapmak Cihazınızı Garantiden Çıkarmayacak!

Artık Root Yapmak Cihazınızı Garantiden Çıkarmayacak!

11
2
1
0
0
Root konusunda en sağlam elemanlardan biri olan ve SuperSU ile tanınan Chainfire, Android 6.0 ile birlikte artık root yetkisi almanın garanti dışı bırakmayacağını duyurdu!
Bildiğiniz gibi Android açık kaynak kodlu bir sistem ve özellikle meraklı kullanıcılar cihazın sınırlarını kaldırarak farklı şeyler denemek üzere root yetkisi almak zorundalar. Cihazın kilidini açıp (unlock işlemi) ardından root ve recovery denilen işlemler ile artık cihazın tüm kontolü elinize alınabiliyor.

Bu işlemler sonrası root yetkisi alınan cihazda farklı arayüzler (ROM) veya farklı özellikler ekleyebiliyorsunuz. Kısacası root yetkisi almak demek cihazda yazılımsal olarak eklenebilecek her ne varsa bunu cihaza uygulayabilecek bir sınırzı yetki anlamına geliyor.Bu işlem ile cihazınızı overclock denilen işlem vb cihazınıza bilinçsiz kullanım sonucu zarar verebilecek durumlar ve sık rastlanan brick, yani cihazınızın kullanılmayacak hale gelmesi (gerçi bunun da çözümleri var artık ama işin ustası olmak gerek) gibi sorunlar çıkarabildiği için root yetkisi alınan cihaz maalesef garanti dışı kalmış oluyor. Bu sebeple root işlemi önerilmez, sadece meraklı ve yazılımcı kesimin yaptığı işlem olarak dikkat çeker ki bunlar da telefonun bozulma ihtimalini gözden çıkarmıştır.

İşte bu noktada SuperSU ile daha çok bilinen ancak root ile haşır neşir olan tüm kesimin tanıdığı Chainfire’dan oldukça güzel bir haber geldi. Android 6.0 Marshmallow ile root dosyalarının yüklendiği kök dizini artık /system klasörü olmasına gerek kalmıyor. Yani siz cihazınızın ana dosyası olan sistem klasörüne hiç dokunmadan root işlemi yapabileceksiniz. Böylelikle cihazın asıl dosyaları ellenmemiş olacağı için herhangi bir garanti dışı durumu da söz konusu olmayacak.

Eğer Android 6.0’da yapacağınız bir root işleminde olası bir sebeple cihazınızın arızalanması ve garantiye gitme durumu söz konusu olduğunda direkt olarak sadece “Fabrika Ayarlarına Geri Dönme” işlemi yaparak cihazınızı roottan çıkarabileceksiniz. Böylelikle garantiye giden cihazda ana dosyalarda bir değişiklik olmadığı için root adına bir iz kalmayacak ve cihazınız belirli garanti süresi içinde teknik servis tarafından karşılanmaya devam edecek.Ancak tam bu noktada ciddi manada bir sorun ortaya çıkabilir. Onu da özetlemek gerekirse Android 6.0’da yapacağınız root işlemi /sytsem klasöründe olmayacağı için bundan önceki root yetkisi isteyen uygulamalar ve işlemler /sytsem klasörüne göre ayarlandığı için çalışmama, çakışma gibi sıkıntılar da doğurabilir. İşte bu sebeple şu anda root işlemi yapmayı düşünen Android 6.0  kullanıcılarında sadece deneyimli ve bilinçli kesimin kullanması daha bir önem taşıyor. Garanti dışı kalmayacakken başınıza daha büyük işler açmaya gerek yok.
11
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
11
2
1
0
0