Android 7.0'da Gelmesi Beklenen 10 Yenilik!

1
0
0
0
0
Android 6.0 Marshmallow'un çıkmasının ardından Android 7.0 için söylentiler gelmeye başladı bile. Bakalım neler bizleri bekliyor olacak, hep beraber görelim.
Android 6.0 Marshmallow sürümü ilk olarak Nexus cihazlarına dağıtılmasıyla Android kullanıcılarının merakla beklediği bir sürüm olarak haliyle dikkat çekiyor. Peki ya klasik olarak Android 6.0'da birkaç yeniliğin dışında "bundan sonra" ne olacak? Yani Android 7.0'da neler göreceğiz?  Android N olacağı zaten belli olan sürümde ilk merak edilen şey haliyle adı. Bunun için de bu haberimize bakıp olası isimleri ve sizin seçiminiz için açtığımız ankete oy vererek katılabilirsiniz.

Büyük ihtimalle Nutella ya da Nougat adını alacak sürümde de birçok yenilik gelmesi bekleniyor. Peki ya bu yenilikler neler olabilir? Bizlerin ne kadar işine yarayacak? İşte şimdi de bu soruların cevabını vermek amacıyla ortaya çıkan söylentileri ve bilgileri derleyerek sizlere sunalım;
 

 Çoklu Pencere Özelliği (Multi-Window)
Aslına bakarsanız bu özellik Android cihazlarının birçoğunda bulunuyor. Fakat direkt olarak stock ya da saf dediğimiz Android sürümlerinde maalesef bulunmamakta. Fakat dilerseniz Root yetkisini alarak Android 6.0'da edinebildiğiniz bu çoklu pencere desteği çok büyük ihtimalle Android 7.0 N ile resmi yoldan Android ekosistemine katılmış olacak.
 

 Tema Renk Seçimi
Bu özellikde aslında Android 6.0'ın geliştirici sürümleri, yani beta sürümlerine bulunan bir şeydi. Açık ya da koyu renkli arayüze sahip olabildiğiniz detay nedense Android 6.0'ın tam sürümünde kaldırıldı ve kullanılamıyor. Fakat bu deneme aşamasında olması sebebiyle düşünülüyor ve görünüşe göre Android 7.0 ile bu renk seçimi özelliği gelmiş olacak. Yani isteğinize göre koyu, açık ya da duruma göre otomatik bir renk düzenine sahip olabileceksiniz.
 

 Tema Desteği
Şimdi biraz önce normal klasik arayüzüne koyu veya açık olarak seçebileceğinizi söylemiştik. Kesmedi mi? O zaman zevkinize ve isteğinize göre temalara sahip olabilseniz nasıl olur? Hem de root/rom gibi detaylara gerek kalmadan! İşte bu durum da Android 7.0 N ile gelebilecek bir detay. Yani istediğiniz temayı Android 7.0 da kullanabilir hatta kendiniz nasıl olmasını istiyorsanız öyle yapabilirsiniz.
 

 Bol Seçenekli Güç Menüsü
Şimdi eğer elinizde bir Nexus telefon varsa ve root ve rom yüklü olmadan saf halindeyse güç tuşuna birazcık uzun basın ve karşınıza çıkan seçeneğe bakın. Sadece "Kapat" çıkıyor değil mi. İşte bu noktada daha fazla seçeneğimiz gelebilir. Ama bunlar fazla da detaylı olamayacaktır. Kapat, Yeniden Başlat, Hızlı Yeniden Başlat ve Bootloader'da Başlat gibi seçenekler olacaktır. Ayrıca bir ihtimal Güvenli Modda Başlat gibi seçenek de gelebilir.
 

 Navigasyon İşaretleri Düzenleme
Telefonunuzun altında stok halindeyken üçgen, yuvarlak ve kare olarak yer alan navigasyon tuşlarını da özelleştirme yetkisine sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu sadece şekil şemal değil renk seçme ve transparan yapabilme gibi detayları da içerebilir.
 

 Bildirim Işığı Ayarları
Şu anda bir nebze özelleştirebildiğiniz bildirim ayarlarında aynı zamanda bildirim ışını da keyfinize göre düzenleyebileceksiniz. Hatta uygulama ayarları menüsünden o uygulamanın bildiriminin ledde nasıl bir ışık saçacağı gibi seçenekler de sunulabilir. Bunu zaten root yetkiniz varsa yapabilirsiniz. Ama ona da gerek kalmayacak gibi duruyor.
 

 Telefon ve Rehber Arayüzü Değişikliği
Şu anda Nexus cihaz kullanıcılarının en memnun olmadığı detaylardan olan telefon ve rehber arayüzü oldukça karışık. Bunun Android 7.0 ile tekrar elden geçirilerek sade ve kolay bulunabilir yapıda gelmesi beklenilen bir şey. Ama nasıl olur onu bilmiyoruz. Ama değişmesi gerek!
 

 Dokunarak Uyandırma
İlk olarak LG G2'de gördüğümüz ekran kapalıyken çift tıklama ile uyandırma özelliğini sonra birçok telefonda gördük ve gerçekten kolaylık sağlayan bir detay. Bunu neden Android stok olarak özellik listesine eklemesin ki? Değil mi?
 

 Ses Tuşları Fonksiyonları
Ses tuşları sadece ses açmak kapatmak için mi kullanılacak ki? Sadece bunun için mi eklediniz? Hadi bir de kamerada işimize yarıyor, başka? İşte bu noktada özellikle müzik kullanımı açısından detaylar gelebilir. Birçok müzik uygulaması ile edinebildiğimiz uzun basışta şarkıyı ileri sarma ya da değiştirme gibi detaylar ve kamera kullanımı avantajları gibi detaylar ile bu tuşların fonksiyonları çeşitlendirilebilir.
 

 Kilit Ekranı
Android'in neredeyse her sürümünde irili ufaklı değişikliğe uğrayan bu ekran tekrar değişebilir. Ama bu gelecek değişiklikler ne konuda olur nasıl olur şu anda belli değil. Ama bakalım nasıl şeyler gelecek.


Şu anda söylentilere göre gelebilecek değişiklikler sadece bunlar gibi görünmekte, bakalım başka neler gelecek. Ayrıca siz de "şu özellik kesinlikle gelmeli" diyorsanız buraya yazabilirsiniz. Bakalım sizler neler bekliyorsunuz.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0