• Anasayfa
 • Mobil
 • Wakelock Detector Uygulaması İle Pilinizi Koruyun!

Wakelock Detector Uygulaması İle Pilinizi Koruyun!

1
0
0
0
0
Telefonumuzun ekranını kapattığımızda normal durumda uyku moduna girer ancak bazı uygulamalar bu durumu bozar. Bu uygulama ile telefonumuzda hangi uygulamaların cihazımızı uyku moduna girmesini engellediğimizi bizlere gösteriyor.
Gün geçtikçe akıllı telefonların daha güçlü olması ile daha fazla uygulama, oyun ve yazılım yükler hale gelmekteyiz. Telefonda çoğu zaman gereksiz, çoğu zamanda az kullanılan bu uygulamalar birikmekte ve telefonumuzun çalışabilmesi için en önemli unsur olan pil gücünden daha az yararlanmaya başlıyoruz. Mobil cihazımız bu uygulamaların getirdiği yükle birlikte artık mobil cihazdan daha çok kablolu bir cihaz şeklini almakta. Her gittiğiniz yerde şarj edecek priz arama ve şarj cihazınız olmadan dışarıya çıkma gibi dertleri de cabası. Gelişen teknoloji ile birlikte gün geçtikçe akıllı telefon üreticileri ürünlerinde daha büyük kapasite de pil yerleştirse de, aynı şekilde büyüyen donanım elemanları da pilin sağlayacağı güce daha çok muhtaç hale gelmektedir. Birçok kullanıcının (sizin aranızda da muhakkak herkesin aklından geçmiştir) derdi olan pil ömrü hakkında yine birçok uygulama, rom ve farklı çözüm yöntemleri üreten ya da üretmeye çalışanlarınız vardır. Cihazınızda pil istatistiklerini sıfırlamak, pil döngüsüne dikkat ederek her zaman tam şarj yapıp şarjı tümüyle kullanmak, bunların dışında custom romlar yüklemek, hatta üretici firmanızın kendine has arayüzü yerine daha fazla pil ömründen tasarruf edebilirim düşüncesi ile AOSP romlara yönelen kullanıcılar… Ama istediğiniz kadar uğraşın yine de sahip olunan bu uygulamalar, telefonunuzun uyku moduna geçmesine bir türlü izin vermezler.

Root’lu cihazlarda Greenify uygulaması oldukça popüler bir uygulamadır. İstediğiniz uygulamaları uyutabilir ve bildirim gelmesini engelleyebilirsiniz. Ancak root yetkisine sahip olmayan, telefonunu orijinal haliyle kullanmak isteyen kullanıcılar ne yapacak? Onlar için de çözüm Wakelocks programında. Wakelock aslında çokta yeni bir uygulama sayılmaz. Uygulamanın temelinde yatan ana düşünce ise cihazınızda yüklü olan uygulamaların cihazınız uyurken uyanmasını önlemek. Ekranınız kapalı olsa dahi siz görmeseniz de cihazınızda işler farklı şekilde yürümektedir. Aynı dakika içerisinde bile bir uygulama cihazınızı defalarca uyandırabilir. Belki ekran açılmaz siz bir şey göremezsiniz ama bilin ki içerde bir şeyler hareket ediyor. Bu uygulama da tam bu amaca hizmet ediyor. Cihazınızda bulunan uygulamaların cihazınızı ne zaman uyandırdığını izleyerek, bu uygulamaları otomatik olarak belirleyip size sunuyor. Ekranınız kapalı konumda olsa bile, arka planda cihazınızı uyandıran uygulamalar nedeniyle ekranı açınca pilinizin hızlı bir şekilde düştüğünü görüyorsanız işte nedeni de tam olarak burada bahsedilenlerdir. Aslında bu koruma uygulamasının ismini de Türkçeleştirirsek kendini daha iyi anlatıyor “Uyandırma Kilidi Dedektörü”.


 

 Uyandırma Kilidi (Wakelocks) nedir?

Öncelikle kullanıcını hiçbir etkileşiminin bulunmadığı herhangi bir taşınabilir cihazda, pil ömrünü korumak için minimum güç kullanılması için cihaz derin uyku moduna girer. Genellikle, derin uyku moduna girmeden önce:​
 • İlk olarak ekran kararır
 • Sonra ekran tamamen kapanır
 • Son olarak CPU kendini düşük frekanslara çeker (uyku modu)
Uyandırma kildi aslında derin uykuyu geçersiz kılmaz ve cihazın güç yönetimini kontrol etmek için uygulamalar tarafından kullanılan Android işletim sisteminin bir özelliğidir. Burada ise;
 • CPU’yu uyanık tutar ( yüksek frekanslarda)
 • Ekranı açar
 • Son olarak ekranı açık tutar

 

 Uyandırma Kilidi neden kötü?

Uyandırma kilidi kullanıcı farkında olmadan arkaplanda uygulamaların görevlerini yapmasını sağlar. Pil gücü, ağ veri dolaşımı ve diğer kaynakları kullanarak, bu kaynakları israf eder. Uygulamalar kullanıcının haberi olmadan arkaplanda geçiler yaparak pil ömrünüzü azaltır. Bu da biz kullanıcılar için can sıkıcı bir durum halini alır. Bu tarz uygulamalar uyandırma kilidini kullanarak telefonu uykusuz bırakır. Yani CPU ‘yu yüksek frekans değerlerinde tutar ve ekranı kapatmaz.


 

 Uyandırma kilidi dedektöründen (Wakelocks Detector) kimler yararlanabilir?
 

 • Telefonu kullanırken olmasa bile, aşırı pil tüketiminden müzdarip insanlar ( Bunun nedeni CPU-wakelocks ‘tur) 
 • Rastgele ekranın uyanmasından rahatsız olanlar ( Bunun nedeni ise Screen-wakelocks ‘tur) 
 • Son olarak da hangi uygulamanın neden olduğunu bilmeden ekranları sürekli açık tutulan kullanıcılar (Bu durum ise yayınlanmamış bir wakelocks ‘tan kaynaklanmaktadır)

WakeLock Detect, cihazınızı uyandırıp pilinizi devamlı olarak tüketen uygulamaları bulabiliyor. Örneğin bizim denemelerimizde Google Maps'in arka planda fazlasıyla veri tükettiğini tecrübe ettik. Bunun Maps'teki "Konum bildir" ayarıyla ilgili olması muhtemel.Uygulamayı aşağıdan kolaylıkla indirebilirsin:

 
  Wakelock Detector

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0