• Anasayfa
  • Mobil
  • 500 Milyon Android Cihazı Tehdit Eden Zararlı Yazılıma Dikkat!

500 Milyon Android Cihazı Tehdit Eden Zararlı Yazılıma Dikkat!

2
0
0
0
0
Skysecure tarafından bu hafta yayınlanan rapora göre yeni nesil Android zararlı yazılımı olan Clickjacking, 500 Milyon Android kullanıcısına ciddi tehdit oluşturuyor.
Günümüzün bilinen mobil güvenlik şirketlerinden olan Skycure tarafından bu hafta açıklanan rapora göre yeni bir malware, yani zararlı bir yazılım olan Clickjacking, toplamda 500 milyondan fazla Android kullanıcısı için en ciddi tehdidi oluşturmakta.

Android 2.2 Froyo ve Android 4.4 Kitkat sürümleri arasındaki cihazların tamamını savunmasız bırakan bu sistem Android ekosisteminin %65'inden fazlasını oluşturması sebebiyle günümüzün en dikkat çekici ve en ciddi güvenlik açığı olarak gözler önüne serilmekte.Clickjacking olayını ise farketmek oldukça zor. Size görünürde normal bir oyun ya da uygulama gibi görünen zararlı yazılımda yapacağınız her tıklama cihazınıza hackerların erişimi için izin vermenize yol açıyor ve böylece metin odaklı olan tüm cihaz içeriklerinize bu korsanlar erişebilir duruma geliyor. Yani e-postalarınız, SMSleriniz ve bahsedildiği gibi yazılı olan tüm detaylar hackerların kontrolüne geçerek bu önemli bilgileriniz de rahatlıkla bu kişiler tarafından ele geçirilebiliniyor.

Eğer cihazınız yukarıda belittiğim gibi 2.2 Froyo ve 4.4 KitKat arasında bir sürüme sahipse ilk yapmanız gereken önlem ya resmi OTA vb yol ile en düşük olarak 5.0 Lollipop sürümüne geçmek olacak. Eğer resmi yollarda yoksa dilerseniz Custom ROM ile bu geçişi yapabilirsiniz. Bir diğer önlem yöntemi ise Google Play Store dışında bilinmeyen harici 3. parti yüklemeleri yapmamak. Yani bilmediğiniz kaynaktan APK yüklemesi yapmak da başınıza iş açabilir.

Son olarak kontrol amaçlı Ayarlar > Erişilebilirlik > Servisler yönergesinde bulunan sizden yetki almış farklı bir uygulama varsa bunun da kapatılması önemli bir nokta olarak belirtilmiş. Aynı zamanda olayın işlenişini göstermek amacıyla aşağıda Clickjacking durumunun örnek olarak gösterildiği Rick and Morty oyununu görebilirsiniz.
 
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0