Android'de Büyük Güvenlik Açığı

0
0
0
0
0
Android'de Büyük Güvenlik Açığı
Akıllı telefon kullanıcılarının dikkat etmesi gereken büyük güvenlik önlemleri var. Bunlardan birisi de uygulamaları orijinal kaynaklardan elde etmek.
Akıllı telefon kullanıcılarının dikkat etmesi gereken büyük güvenlik önlemleri var. Bunlardan birisi de uygulamaları resmi ve orijinal kaynaklardan elde etmek. Kaynağı belirsiz uygulamaların cep telefonlarınıza yüklenmesi ile bilgileriniz çalınabilir ve telefonunuzun kamerasından görüntü alınabilir.

Bunu kanıtlayan güvenlik araştırmacısı Szymon Sidor, çektiği videoda bu olayı bizlere anlatıyor. İşletim sistemindeki bir açığı yakalayan Sidor, kamera uygulamasını göstermeksizin kamerayı açabiliyor ve görüntü alabiliyor. Kamera vizörünü 1 piksel boyutuna indirgeyerek ekranda görmüyorsunuz fakat bu sırada kameranız çalışıyor ve görüntü alıyor.
 
Akıllı telefonlarımızdaki ekranlarda tabi ki bir pikseli ayırt edemiyoruz ve kameranın veya herhangi bir uygulamanın açık olup olmadığını göremiyoruz. Bu sebepten dolayı okurlarımıza kaynağı belli olmayan uygulamalar yüklememelerini şiddetle öneriyoruz.

Bulduğu açığı hemen Google’a haber veren arştırmacının çektiği kısa videoyu izleyebilirsiniz.


 


 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0