• Anasayfa
  • Mobil
  • Android Kullanıcıları Dikkat: Çoğunuzun Kullandığı Ekran Şifresi Aynı!

Android Kullanıcıları Dikkat: Çoğunuzun Kullandığı Ekran Şifresi Aynı!

2
1
1
0
0
Norveç’te Android cihazların şifreleme modelleri üzerine yüksek lisans için tez hazırlayan Marte Loge, çok ilginç sonuçlar elde etti.
Bu zamana kadar özellikle kredi kartı ve e-posta şifreleri için kullanılan şifrelerin ne kadar kolay çözülebileceğine dair birçok haber görmüşüzdür. Bu sefer de Android cihazların ekran kilidi için kullanılan şifrelerin büyük bir çoğunluğunun ağırlıklı olarak hangi rakamlardan oluştuğu ortaya çıktı.

Norveç’te bir üniversitede yüksek lisans tezi için Android Şifre Modelleri konusu üzerinde çalışma yapan Marte Loge, 4000 modeli inceledikten sonra bazı ilginç sonuçlar elde etti. Buna göre kullanıcıların %77’si şifrelemeye 4 köşenin herhangi bir yerinden başlarken %44’ü ise sol üst köşeden başlıyor. Kullanıcıların daha çok 4 noktalı model kullandığı, 8 noktalı modellerin ise çok daha az kişi tarafından kullanıldığı belirtildi.Loge’un sonuçların elde ettiğimiz bulgulardan yola çıkarak daha güvenli bir şifre modeli oluşturmak için köşelerden başlanmamasını ve mümkün oldukça daha fazla nokta kullanmalarını önerebiliriz. 
2
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
1
0
0