• Anasayfa
  • Mobil
  • Android Marshmallow'da Kilit Ekranı Bildirimleri Nasıl Kapatılır?

Android Marshmallow'da Kilit Ekranı Bildirimleri Nasıl Kapatılır?

0
0
0
0
0
Bazı uygulamalar ve oyunlar, sürekli bildirim göndererek kullanıcıların sinirini bozuyor. Bu kadar bildirime ne kadar gerek var diyor, bu bildirimleri kapatmak istiyorsanız çözümü çok basit. Android Marshmallow‘un en önemli yeniliklerinden biri bildirimleri kilit ekranında göstermesi. Ancak bildirimlerin kilit ekranına taşınması bazı kullanıcılar için pek iyi bir fikir olmayabilir.
Android 6.0 Marshmallow sürümünde  uygulama bildirimlerini çok kolay bir şekilde kapatabiliyorsunuz. Bazı uygulamalar ve oyunlar, sürekli bildirim göndererek kullanıcıların sinirini bozuyor. Bu kadar bildirime ne kadar gerek var diyor, bu bildirimleri kapatmak istiyorsanız çözümü çok basit.

Bu özelliği tamamen kapatmak istiyorsanız uygulamanız gereken adım oldukça basit. Ayarlar uygulamasını açın ve “Ses ve bildirim” menüsü altından “Cihaz kilitliyken” seçeneğini “Bildirimleri hiç gösterme” olarak ayarlayın.

Bu adımı uyguladığınız anda kilit ekranınızda bildirim olduğuna dair hiçbir uyarı belirmeyecek.Kilit ekranı bildirimleri kapatıldıktan sonra önceki Android versiyonlarında olduğu gibi bildirim çubuğu üzerinde bildirim gönderen uygulamaların ikonları da yer almayacak, yani bu ayar ekran kilidi açılana kadar cihazda bekleyen bildirim olup olmadığı bilgisinin kimseyle paylaşılmaması anlamına geliyor.Tüm bildirimlerin kilit ekranında görünmesini engellemek ideal bir çözüm olmadıysa, sadece belirli uygulamaları engelleme şansınız bulunuyor. Öncelikle Ayarlar uygulamasını açın ve “Ses ve bildirim” menüsü altından “Cihaz kilitliyken” seçeneğini “Tüm bildirim içeriklerini göster” seçeneğine döndürün. Kilit ekranında engellemek istediğiniz uygulamanın bir bildirimine basılı kalıp, bildirimin sağında beliren ünlem işaretine dokunun. Açılan uygulama bildirimleri ayarından “Engelle” anahtarını etkinleştirin.Bu adımı uyguladıktan sonra engellenen uygulamanın bildirimi hiçbir yerde(kilit açılsa dahi) görünmeyecek.

Seçilen uygulamaların bildirimlerini engellemek de aşırıya kaçtıysa, istediğiniz uygulamanın kilit ekranında görünürken içeriğini gizlemesini sağlayabilirsiniz. Bunun için kilit ekranında görünen içeriğini gizlemek istediğiniz uygulamanın bir bildirimine basılı kalıp, bildirimin sağında beliren ünlem işaretine dokunun. Açılan uygulama bildirimleri ayarından “Hassas” anahatarını etkinleştirin.Bu adım uygulandıktan sonra seçilen uygulamanın bildirimleri kilit ekranında görünecek ancak içeriğin özeti kilit açıldıktan sonra bildirim alanında görüntülenebilecek.

Eğer tüm bildirimlerin bu şekilde olmasını istiyorsanız Ayarlar uygulamasını açın ve “Ses ve bildirim” menüsü altından “Cihaz kilitliyken” seçeneğini “Hassas içerikli bildirimleri gizle” seçeneğine döndürün. Bu ayar uygulandıktan sonra müzik uygulaması gibi istisnai durumu geliştiriciler tarafından belirlenen uygulamalar dışında tüm uygulamaların bildirimlerinin içeriği gizlenecek.

Her uygulamaya özel bildirim ayarı yapabilmek için, o uygulamanın bildirim göndermesini beklemeniz gerekmiyor. Ayarlar uygulamasını açın ve “Ses ve bildirim” menüsü altından “Uygulama bildirimleri” menüsüne giriş yapın. Bu menüde cihazınızda yüklü olan tüm uygulamaları alfabetik olarak listelenmiş bir şekilde görüntüleyebileceksiniz. Tek bir dokunuşla her uygulamanın bildirimlerini hassas, engelli ve öncelikli olarak değiştirebilirsiniz. Öncelikli bildirimler cihaz öncelikli ses profilindeyken bildirim sesi çıkarabiliyor ve bildirim listesinde hep en üstte duruyor.


 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0