• Anasayfa
  • Mobil
  • Android N'in 4. Geliştirici Önizleme Sürümü Yayınlandı!

Android N'in 4. Geliştirici Önizleme Sürümü Yayınlandı!

0
0
0
0
0
Google'ın mobil işletim sistemi olan Android'in yeni sürümü N'in 4. güncellemesi geldi.
Adı ne olur bilinmez ancak bizim gönlümüzde her zaman 'Namık' olarak kalacak Android N, yavaş yavaş mobil cihaz sektörüne girmeye devam ediyor.

Google'ın I/O 2016 konferansında çok detaylı olmasa da yeniliklerinden bahsettiği yeni Android N için Geliştirici Önizleme sürümünün 4. versiyonu da yayınlandı. Özellikle geliştiricilere yönelik olan bu sürümde API ve SDK için final sürüme gelindi. Android N'in 4. önizleme sürümü verimlilik noktasında da gelişmeler sağlamakta.
 

4. Geliştirme Sürümündeki En Önemli 2 Şey: API ve SDK

4. Geliştirici Sürümü yazılımcılar için çok büyük önem arz ediyor. Android'in temel taşlarından olan API (Uygulama Programlama Arayüzü) ve SDK (Yazılım Geliştirme Kiti) için final sürüme gelindi. Böylece resmen uygulama geliştirme süreci başlamış oldu.Ayrıyeten geliştiriciler dilerseler uygulama geliştirirken API 24 seviyesinden yararlanabilecekler. 
 

Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Android N sürümünde tanıştığımız çoklu pencere, hızlı yanıtlama, vulkan API, instant apps gibi yenilikler artık uygulamalarda kolaylıkla test edilebilecek. Geliştiriciler dilerse Google Play Store'de alfa ve beta süreci başlatabilecek. Bu da final sürümü yayınlanmadan uygulamalarını test edebilecekler anlamına geliyor. Android N için yapılan ankette Türkiye olarak Namık ismini seçmiştik ancak Android Başkan Yardımcısının Twitter'de açığa vurmasıyla Nutella isminin büyük ihtimalle Android N için kullanılacağını söyleyebiliriz. Buradaki bağlantıya tıklayarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıyeten bug düzeltmeleri, bildirim çubuğu eklemeleri olduğunu, verimlilik ve stabilite konusunda ise işletim sisteminin bir üst basamağa çıktığını söyleyelim. Temmuz ayında yayınlanacak 5.Sürümden sonra Eylül ayı gibi final sürümünü görebileceğiz.

Sony Xperia Z3 kullanıcısı olarak yaklaşık 2 aydır Android N kullanmaktayım, 3. Sürümde stabiliteyi tamamen sağlamıştı ancak Wi-fi kopmalarını çok sık yaşıyordum. 4. Sürümde Wi-fi sıkıntısı giderilmiş ve kullanıcıya yönelik bazı küçük eklemeler yapılmış. Ancak Whatsapp konusunda büyük bir sıkıntı var. İnternet açık ve pil tasarrufunun kapalı olmasına rağmen tıpkı Sony cihazlarda bulunan Stamina modu gibi tepki vererek Whatsapp mesajlarını  size iletmiyor. Başkalarından gelen mesajlar çok uzun bir süre sonra iletiliyor, dolayısıyla da çok sık kullanmış olduğum Whatsapp Web'de kullanılmaz hale geliyor. Eğer benim gibi daha çok günlük kullanımdaysanız bir süre daha güncelleme için beklemenizi öneririm. Ancak yakın zamanda düzeleceğinden kuşkunuz olmasın.

Buradaki bağlantı üzerinden Nexus 6, Nexus 9, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel C  General Mobile 4G ve Sony Xperia Z3 cihazlarınıza yükleyebileceğiniz Android N'in 4. Geliştirici Önizleme Sürümü'nü hali hazırda kullananlar için ise OTA yoluyla dağıtılacağını belirtelim.

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0