• Anasayfa
  • Mobil
  • ​Android ve iPhone’da Klavye Kısayolu Oluşturma

​Android ve iPhone’da Klavye Kısayolu Oluşturma

0
0
0
0
0
Günlük hayatımızda sosyal medya uygulamaları gittikçe yaygınlaşıyor. Bizde günde bir çok kez arkadaşlarımıza, sevdiklerimize mesaj yoluyla ulaşabiliyoruz. Yeni akıllı telefonların meydana çıkması ile mesajlaşmak artık çok daha kolay.
Günlük hayatımızda sosyal medya uygulamaları gittikçe yaygınlaşıyor. Bizde günde bir çok kez arkadaşlarımıza, sevdiklerimize mesaj yoluyla ulaşabiliyoruz. Yeni akıllı telefonların meydana çıkması ile mesajlaşmak artık çok daha kolay.

Mesaj yazarken kelime tahmini özelliğini açarak hızlı bir şekilde mesajlarımızı yazıyor ve gönderebiliyoruz. Bu özellikten biraz daha farklı olarak klavye kısayolu oluşturmak ister misiniz? Belki de sık sık aynı kelime ve ifadeleri kullanıyoruz, böylece zamandan da tasarruf etmiş olacaksınız. Sık kullandığımız kelimeleri tekrar tekrar yazmak yerine, Android ve iOS cihazların bizlere sunmuş olduğu bir özellikten sizlere bahsetmek istiyorum.Örnek vermek gerekirse önceden “telno” şeklinde oluşturmuş olduğumuz kısayolu, direkt olarak telefon numaranızı metin alanına getirecek, boşluk bıraktığınızda ise numara metin alanına eklenecektir. Böylece tekrar tekrar telefon numarası girme zahmetine girmeyeceksiniz.
Tabii ki sadece telefon numarası değil, bunun yanı sıra standart metinler, e-posta imzaları ve belirli linkler vb. zamanınızı alacak metinleri de ekleyebilirsiniz.
 

 Android’de Klavye Kısayolu Oluşturma

 Öncelikle birazdan anlatacak olduğumuz kısayol oluşturma işleminin, Standart Android klavyesinde gerçekleştiğini belirtelim. (Sonra vay efendim olmadı da, ben yapamadım da demeyin.) Üçüncü parti bir klavye uygulaması kullanıyorsanız, bahsetmiş olduğumuz Android kısayollarını kullanamazsınız. Ayrıca Ayarlar > Klavye ve Giriş seçeneklerinde Google klavyenin seçili olduğundan emin olmalısınız. Şimdi gelelim kendi kısayolumuzu oluşturmaya. Telefon veya tabletinizden Ayarlar > Dil ve Giriş > Kişisel sözlük yolunu seçin. Daha sonra Kişisel Sözlük seçeneğine tıklayarak listeyi açın. Alt tarafta “+” işaretine basarak, ilk bulunan kısma bütün cümleyi, ikinci kısma ise kısayolunuzu yazın ve tekrar sözlüğe dönün. Artık yeni kısayolunuz hazır. Yalnız hatırlatmakta fayda var Android’de kısayol oluşturabileceğimiz maksimum karakter sayısı 50’dir.Bu soruna bir çözüm yolu olarak da, üçüncü parti klavye uygulamalarını kullanarak ortadan kaldırabilirsiniz. Textpansion benzeri uygulamalar, bu eksiği giderebilir ve karakter kısıtlamasını ortadan kaldırabilir, fakat bu klavyelerin Android klavyesi kadar kullanışlı olmayacağını belirtelim.
 

 iOS’ta Klavye Kısayolu Oluşturma

iOS’ta klavye kısayolu oluşturmak için ise, Ayarlar > Genel > Klavye yolu üzerinden Kestirmeler bağlantısına tıklayın. iOS’un mevcut kısayolları karşımıza çıkacak. Yeni bir kısayol eklemek için sağ üstte bulunan “+” tuşuna basın.İfade kısmına yazmak istediğiniz cümleyi yazın ve daha sonra kestirme kısmına da istediğiniz kısayolu belirtin ve ardından “Kaydet” tıklayın. iOS kullanıcıları biraz daha şanslı olacak ki, iOS’ta karakter sınırlaması bulunmuyor. İstediğiniz uzunlukta bir cümle girip, sadece iki harf ile bu cümleyi metin alanına ekleyebilirsiniz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0